| anonim_4396 a întrebat:

Procesor :
1) Intel i3-4160, 3.60GHz, Haswell, 3MB
2) Procesor AMD FX X6 6300, 3500MHz, 14MB

Placa video :
1) Placa video Asus NVIDIA GeForce GTX 650 DircetCU, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, VGA
2) Placa video Asus AMD Radeon R7 250X, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, Display Port, Dust-Proof Fan

Ce ati alege? Eu tot am auzit ca AMD e mai zgomotos. Unii zic ca da, altii ca nu. Argumentati va rog de ce e mai bun ca celalalt etc tongue Multumesc.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Procesor ce iti place. Atentie, nu procesorul e zogomotos :)) ci cooler-ul. oricum, daca vrei eficienta, mergi pe Intel. Amd-ul ala consuma de 2 ori mai mult.
Placa video:250X. Il rog pe jipa, ca de obicei, sa demonstreze cum naibii racirea iti mareste performantele. Deci eu daca pun directcu pe dacie la radiator, ating mai repede 100km/h?
Nu, nu are nici o treaba. Si 250X-ul este cu destul peste gtx650(650-ul e o placa cu pret mare, performante mici, dar pret mare deoarece lumea cumpara...)
ps: 250x-ul e un 7770 redenumit. https://www.youtube.com/watch?v=IYfBl9wVYIA

| allstar94 a răspuns (pentru sltlp):

La asta ma refeream, ca e zgomotos cooler-ul. Nu m-am exprimat corect. Important e sa se inteleaga ce am vrut sa spun. Multumesc pentru raspuns. Mai astept si alte pareri

| Jipa95 a răspuns:

Du-te catre gtx 650. In prezent placile video DirectCu au cea mai buna racire de pe piata, iar performantele sunt cu aropx. 5-10% mai bune decat 250x.

Bft!

| anonimguy3 a răspuns:

Intel si Nvidia must buy mereu. Vrei performanta? Intel si Nvidia amestecate si aia e.

| roumanianprice a răspuns:

Asa cum zic aia.