| هوراس a întrebat:

Sa decuplez sau nu incarcatorul de la laptop cand bateria s-a incarcat? Menționez că laptop-ul pe care îl am acum l-am cumpărat destul de recent, cam de o lună happy

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Procedeaza asa. Odata bacteria incarcata la maxim ea nu se ma incarca de la incarcator. Bateria o poti lasa daca folosesti laptop-ul moderat si nu se incalzeste prea tare. Daca te joci si se incalzeste, scoate bateria deoarece temperaturile ridicate peste 40 C nu fac bine bateriei.
- 1/luna-1/2 luni trebuie sa faci un ciclu complet de descarcare/incarcare.

| CinevaNou a răspuns:

Poti vedea cu diferite programe(gen aida64) cat de uzata e bateria. Ai sa observi ca daca il tot bagi si scoti din priza, bateria se uzeaza, pentru ca logic, e folosita.
Bateria se uzeaza si fara sa-i faci nimic, in timp, dar mai greu.
Daca o tii in laptop si te joci sau il tii in caldura, o sa se uzeze iar repede(ca si cum l-ai tot scoate si baga in priza). Bateriei nu ii place caldura.
Deci ori o lasi in el daca stii ca n-ai probleme cu supraincalzirea, ori o scoti si-o bagi in fridiger la pastrat laughing
Dar oricum ai face, bateriile nu-s facute sa tina mult, in 1-2 ani deja piezi cel putin un sfert din capacitate, asta in cazul cel mai optimist. Nu degeaba dau doar un an garantie la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa il decuplezi.Stiu din experienta.Laptopul meu are cam un an si l-am decuplat mereu. Daca nu o faci, s-ar putea ca bateria sa se uzeze mai repede. Tatal meu a patit asta.El si-a tinut incarcatorul in continuu in laptop, iar acum nu il mai tine nici 5 minute.De aceea e mai bine sa IL DECUPLEZI.

| هوراس explică (pentru anonim_4396):

și dacă se descarcă de 5 ori pe zi? de obicei dacă nu merg în oraș îl am aprins aproape mereu happy

| KinekT a răspuns:

Baterie trebuie sa se descarce si sa se incarce. daca nu risti sa tio arzi sau sa o uzezi mai repede
Daca vrei sa nu folosesti bateria incarcata la maxim scoate bateria si baga laptopul in priza o sa iti mearga

| Sheldon a răspuns:

Deci daca decuplezi bateria de la laptop si prinzi sa fie o fluctuatie de curent mai mult ca sigur ca o sa iti arzi sursa ceea ce e scumpa...
Daca nu atunci decuplezi incarcatorul atunci lucrezi in siguranta dar durata de viata a bateriei se reduce

Alegera e a ta

| CrinaMadalina a răspuns:

Decupleaza icarcatorul, ca altfel vei ajunge sa trebuiasca sa stai mereu cu cablul de alimentare la tine, ceea ce inseamna ca nu vei mai putea sta la 5 metri de cea mai apropriata priza.