| bogdyZ a întrebat:

Sa raspunda doar cine se pricepe, daca ma joc un joc care se bazeaza in mare parte pe procesor si eu imi cumpar o placa video mult mai buna decat o am acum, o sa imi ruleze mai bine jocul respectiv?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Jocuri care se bazeaza doar pe procesor iar tu iti cumperi o placa video mai buna? Nu ai pus bine intrebarea!

Din cate stiu eu jocurile video gen AAA se bazeaza deopotriva si pe CPU si pe GPU, deci conteaza atat procesorul cat si placa video!

Placa video trebuie sa fie in echilibru cu procesorul, daca un procesor este slabut si o placa video este de ultima generatie apare fenomenul denumit bottleneck

Cum ziceam e vorba de echilibru, toate componentele unui PC trebuie sa fie performante daca vrei performanta, nu in ultimul rand sa fie compatibile!

| bogdyZ explică (pentru Simpatic):

Pai vreau sa ma joc fifa 24 si am vreo 55 60 de fps uri cu rx 560 si vreau sa cumpar gtx 1070 de 8gb care e mult mai buna

| flixbuster a răspuns:

Raspunsul este evident: NU!

Intrebare ajutatoare: am un bou si un cal. Boul trage la plug. Calul trage la caruta. Cumpar un cal mai bun. Voi putea ara mai repede?

| bogdyZ explică (pentru flixbuster):

Și de ce mai cumpara lumea placi video de 20 de milioane dacă poți sa iei una la 2 și merge la fel.

| NLS a răspuns (pentru bogdyZ):

Va merge mai repede, insa doar in anumite situatii, in anumite jocuri.

Nu exista joc care sa foloseasca 90% placa video, si doar 10% procesorul.
(acela ar fi un caz care te-ar avantaja acum pe tine, dar nu exista, ai nevoie si de procesor mai rapid putin, ca sa mearga totul mai bine)

Raportul pentru jocurile obisnuite AAA, e undeva la 70% placa video, 30% procesorul.

Fifa insa e un joc unde se efectueaza mult mai multe calcule (de catre procesor) decat in Tomb Raider sau alte jocuri de actiune.

In CS GO sau CS2 e la fel.

NU exista un procent clar si bine definit intre incarcarea procesorului si a placii video, dar la genul acesta de simulatoare, ai nevoie si de procesor mai rapid daca vrei sa mearga mai bine.

Mai ales la Fifa, unde grafica nu exceleaza si harta e mica.

La simulatoare/jocuri de/cu masini unde ai harti mari (Forza, NFS Run, etc)
acolo conteaza mai mult grafica decat procesorul, din cauza efectelor grafice intense, AA, etc

Va merge putin mai bine daca pui 1070, insa ma foarte indoiesc ca vei depasi 85fps cu aceleasi efecte grafice de acum.

DACA nu e scumpa o poti insa cumpara.
Multa lume procedeaza asa, face upgrade-uri pe rand.

Daca ai gasi in viitorul apropiat si un 4790K cum spuneam, si sa il vinzi pe actualul, diferenta cu siguranta nu ar fi mare deloc.
Mai mult de atat nu poti face fara sa schimbi platforma.

Bottleneckul facut cu intentie datorat upgrade-ului in trepte aproape ca nu se poate numi bottleneck.
Adica am acum procesorul tau si un RX550..., si nu am bani sa schimb totul acum.
Iau acum o placa video puternica, de ex RTX 3070, 2070, etc
si peste un an iau un kit de CPU-placa baza-RAM din 2020.

Alaturand RTX3070 cu procesorul 4770 nu imi vor merge jocurile mai bine ACUM (nu cu mult, fiindva voi avea bottleneck), insa peste un an cand voi avea si CPU nou...DA.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

3070 a fost doar un exemplu, 1070 cred ca e suficienta, mai ales daca nu iti permiti mai mult.

| bogdyZ explică (pentru NLS):

Nu am nevoie de 3070 pentru csgo și fifa și astea. Dacă am 300 pe cs și măcar 90 100 pe fifa e ok. Și din ce am văzut niște benchmark uri 1070 e mai buna decât rtx 3050 și se bate cu 2060.

| Simpatic a răspuns (pentru bogdyZ):

Daca 2000 ti se pare scump, afla ca sunt pusti care doar pentru jocuri dau 8000 pe o placa video laughing
Daca ar face bani din folosirea unui PC pentru editare video etc s-ar justifica si un PC de peste 20.000 euro fara probleme!

Ma indoiesc ca cei care baga bani multi in PC-uri au capacitatea de a face si altceva cu acele PC-uri decat joaca, motiv pentru care speculantii acestia din domeniul fabricarii componentelor din sfera IT profita din plin, mi se pare grosolan ca s-a ajuns ca o placa video performanta sa depasesca 5000-6000 de lei, un procesor 2500-3000 de lei, e prea mult!
Prefer sa dau 7000-8000 pe un laptop si nu ma mai leg la cap cativa ani, ca ce placa, ce ram, ce procesor sa mai pun.
Sa nu uitam ca gamerii vor sa vada in detaliu orice FPS iar un monitor 4k de peste 120 hz e al naibii de scump!
In opinia mea bani irositi, dar nu te poti pune cu gusturile fiecaruia!

| NLS a răspuns (pentru bogdyZ):

Si ce procesor aveau pe langa 1070 in acele clipuri?
Ca despre asta e vorba.
Conteaza placa video, dar procesorul tau e cam slab sa o puna la treaba la adevarata ei putere.
Vorbesc strict de Fifa, CS si jocuri din astea entru care conteaza procesorul destul de mult.

| bogdyZ explică (pentru NLS):

Nu știu ce procesor, dar probabil ei fac un benchmark cu același procesor doar ca schimba placa video