| anonim_4396 a întrebat:

Sal,Default gateway 0.0.0.0?
Vreau sa fac un sv de metin dar din nefericire am descoperit ca la mine default gateway ie 0.0.0.0uitati o poza(http://img571.imageshack.us/img571/1571/76432034.png
Va rog sa ma ajutati ip il am stabil adica nu de ala care se schimba prin fibra optica.

1 răspuns:
| Timberged a răspuns:

Cauta tutorial de change ip pentru windows-ul tau (vista, 7 etc) si acolo vei gasi exact locul de unde se schimba ip-ul, gatway, etc.

Exista 2 tipuri de stare: ip static sau dhcp. La dhcp, sistemul de operare isi primeste setarile automat de la router. La cel static le pui tu manual. Daca initial ai avut static si nu mai stii care e incearca sa dai windows-ul pe dhcp. Daca routerul da dhcp o sa si-l ia automat. Poti incerca sa-l intrebi si pe cel care a facut setarile initial. In mod normal ori tu ori respectivul ar trebui sa aiba setarile notate undeva. Eventual suni la firma de cablu care iti da net, daca ai calculatorul cuplat direct la retaua lor si nu folosesti router.