| UnBaiat439 a întrebat:

Pe hard disk driver-ul meu am ocupati 31 de GB cu fiserele mele(care se vad) dar imi scrie ca de fapt mai am doar 21 GB liberi din 151. Cred ca 100 de GB imi sunt ocupati cu fisiere ascuse sau alte minuni facute de hack-eri. Cum as putea sa le vad? Cum as putea rupe de tot legatura cu acesti hack-eri?(daca suntstraight face)

7 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu cred ca au treaba hackerii cu asta. in primul rand iti recomand sa-ti cureti HDD-ul de fisiere temporare cu http://www.piriform.com/ccleaner/download si dupa daca vrei sa vezi toate fisierele de pe HDD (inclusiv folderele si fisierele ascunse) iti recomand http://www.freecommander.com/fc_downl_en.htm
iti recomand sa-ti mai stergi din "System Restore" backup-urile vechi, gasesti aici cum se face http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/delete-a-restore-point

| Danzell a răspuns:

Nu sunt ocupate de nimic. chiar daca un HDD iti arata ca are 500 windowsul il vede cu mai putin la fel si un stick usb.de ex la mine stickul de 8GB arata 7, 5.

cat de mare este HDD-ul tau?

| UnBaiat439 explică (pentru Danzell):

Adica cati Gb au toate HDD la un loc?

| al3xander a răspuns (pentru UnBaiat439):

E pe dracu din cauza asta. prietene ce tot zice ala, daca tu ai partitia de 151GB cum dracu sa vada mai putini GB? el se refera la altceva, de exemplu daca ai un HDD de 500GB poti sa aloci la partitii sa zicem 450GB dar daca ai alocati 151GB pentru o partitie cum dreacu sa vada partitia aia mai mica.
PS: da ma, daca ai un stick de 8GB iti arata 7, 5GB dar iti arata o partitie de 7, 5GB alocati
si sunt curios cum dreacu sa ai o partitie de 151GB si vreo 100GB sa fie alocati de-ampulea? ala e informatician de nota 10, fereasca Dumnezeu!

| Danzell a răspuns (pentru al3xander):

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui dar am incercat sa explic varianta mai usor de inteles. uite si varianta en-detail:

producatorii de spatii de stocare gen HDD sau USB stick, calculeaza memoria ca multipli de 10 gen 100 500 600
windows-ul ca multipli de 2 la puterea n adica 2, 4, 16, 32, 64, 128, 512, 1024

exemplu concret: pentru un producator 1KB=1000bytes
pentru windows 1KB=1024bytes
deci daca ai avea un HDD de 500GB(asa cum scrie la in specificatii) ar insemna ca Windowsul vede 465.66 GB
un calcul sumar ar veni astfel:
500, 000,000, 000 / (1024*1024*1024) = 465.66 GB

pe langa asta sunt fisiere pe care windows explorer-ul nu le vede. ca sa le poti vedea trebuie sa intri in CMD cu drepturi administrative si folosind comanda "ussadmin list shadowstorage"
shadow storage este spatiul care este folosit pentru System Restore,

alt lucru care mai poate ocupa spatiul sunt partitiile ascunse gen Recovery Partitions care sunt cel mai des intalnite la laptopuri.

si ultimul lucru la care ma pot gandi e spatiu care nu a fost alocat cand au fost create partitiile la instalare

| al3xander a răspuns (pentru Danzell):

Prietene da ai dreptate ce zici si ma rog nici "Itzaaa" nu a pus intrebarea cum trebuie (vad ca zice cati GB au toate HDD-urile, posibil ca nu stie diferenta dintre HDD si partitie de pe HDD) dar cred ca vroia sa zica asta: are o partitie de 151GB, el vede doar 31GB de fisiere dar ii arata ca mai are liber doar 21. posibil ca nu stie ca sunt fisiere de sistem ascunse mari ca memoria virtuala, cel de hibernare etc. sau foldere de sistem de asemenea ascunse ca recycle bin sau system restore. de asemenea folderele de sistem ca Desktop, Documents, Downloads etc. sunt in C. nu cred totusi ca se referea la memoria totala a HDD-ului. PS: comanda este "vssadmin list shadowstorage".

| Tagaso a răspuns:

Nici vorbă de hackeri, trebuie curățat hardul:http://filehippo.com/download_ccleaner/