| mihay198722 a întrebat:

Sal TPU, am o unitate marca HP, de 2 zile nu mai afiseaza nimic pe monitor, scrie fara semnal, cablu e bun.am schimbat sursa,aceeasi problema,am scos pe rand componentele sa vad care face figuri si nimic,nici macar o eroare,,, doar ventilatoarele merg si se aude cum lucreaza hardul.e dusa oare placa de baza? dau funda, mersi mult

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

In acest caz, daca tii neaparat sa il repari, in caz ca merita pretul, sfatul meu e sa mergi la un atelier specializat mihai

20 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Grafica sau bios. ai incercat sa citesti hdd in alt pc ca hdd extern sa vezi daca functioneaza?

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Da am incercat si cu alt hdd dar tot asa imi apare

| gelu1970 a răspuns (pentru mihay198722):

Ceea ce scrii mie mi s-a intamplat cu un pc destul de vechi si ceea ce dadea probleme a fost BIOS
am reusit sa il pornesc dupa ce am reinstalat bios.

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Si cum reinstalez biosul?

| gelu1970 a răspuns (pentru mihay198722):

Flash bios
cauta tutoriale in you tube sau in google
e un proces delicat si trebuie sa folosesti versiunea exacta de bios.
ca timp, dureaza putin, insa nu trebuie sa ai intrerupere de curent.
daca nu e disponibila versiunea de bios in pagina fabricantului placii ce o ai, atunci descarci o versiune mai noua. e o loterie deoarece poate accepta o versiune actualizata sau nu, si in ultimul caz placa devine inutilizabila.
in cazul in care nu esti sigur in ceea ce faci, apeleaza la cineva ce se dedica acestor lucruri.
bafta.

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Ok sa zicem ca gasesc acest bios si cum il instalez daca mie nu-mi apare nimic pe monitor?

| gelu1970 a răspuns (pentru mihay198722):

Daca restartezi pc de cateva ori nu reuseste nici macar sa intre in bios?

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Nu.deloc.nu apare nimic pe monitor...

| gelu1970 a răspuns (pentru mihay198722):

Bios se poate de asemenea sa fie "extrasa" de pe placa. daca pc nu e foarte vechi, bios nu e lipita pe placa ci conectat intr.un tip de slot. odata extras de acolo, sunt ateliere unde il reprogrameaza.
sa te asiguri ca grafica e functionala.

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Aha.nu stiu ce sa zic, din cate am vazut eu asta nu are nici un slot cu bios...

| gelu1970 a răspuns (pentru mihay198722):

Https://www.google.es/......ps?/search
asa ar trebui sa arate.

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Aha,da stiu cum arata, dar pe placa asta nu e asa...

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Nu cred ca imi mai bat capu cu el gelu, am laptop nu are rost...ms oricum

| gelu1970 a răspuns (pentru mihay198722):

In acest caz, daca tii neaparat sa il repari, in caz ca merita pretul, sfatul meu e sa mergi la un atelier specializat mihai

| gelu1970 a răspuns:

Desigur, ideal ar fi sa probezi si monitorul cu alt pc. daca functioneaza, atunci vezi daca ai grafica dedicata, incearca sa conectezi monitorul la grafica integrata de la placa.

| mihay198722 explică (pentru gelu1970):

Monitorul l-am mai conectat la unitatea asta si a mers super, si in plus am conectat si multe alte unitati si a mers, am conectat si la placa grafica integrata si tot asa

| RaduTN a răspuns:

Verifica fiecare componenta pe rand, si o sa gasesti la una buba.

| mihay198722 explică (pentru RaduTN):

Am verificat, am scos memoriile, am scos placa video si nimic, nici un beep macar...

| RaduTN a răspuns (pentru mihay198722):

Stai putin. Verifica placa video la un sistem functional. Si vezi daca merge. Verifica memorile la un sistem functional. Verifica sursa la un sistem functional. Si asa mai departe.

| mihay198722 explică (pentru RaduTN):

Pai placa video e un model vechi, agp 8x,nu pot acum sa caut o placa de baza compatibila, dar cooleru de pe placa de baza merge, sursa am probat-o la alt pc si merge, memoriile le-am scos pe rand si le-am bagat tot pe rand si nimic, nici macar o eroare...

| Dragos636 a răspuns:

Placa de baza sau placa video.