| oneversace a întrebat:

Sal TPU am si eu un laptop toshiba model satelite pro 6100 si nu imi arata sunetul dar in manager este instalat va va rog mult sa ma ajutati sarbatori fericite tuturor

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauta drivere mai noi pe net. Ce placa audio ai?

| oneversace explică (pentru Salontanul):

Yamaha este originalul dar eu il instalez in manager dar in proprietate la sunet nu il arata

| Salontanul a răspuns (pentru oneversace):

Pentru ca am aflat ca placa este Yamaha hai sa aflam si cum se codifica. Cand te intreaba cineva ce placa ai nu spui numai Yamaha. Trebuie sa spui denumirea completa. Exemplu: YAMAHA YMF724. Daca afli ce cod are cum ti-am scris eu acolo, te pot ajuta. Mai trebuie sa-mi spui si SO (sitem operare) ai. Windows XP, Windows 7, Linux, Ubuntu, etc. Cand aflu astea pot sa intru pe net si sa-ti dau un link de unde sa iei cele mai noi drivere. Apoi intri in Control Panel/ System/ Hardware/ Device Manager/Sound, video and game controllers si dai uninstall pe tot ce tine de sunet. Eventual poti sa iei free de pe net un program pentru curatare registrii, il instalezi si-l pui sa curete registrii si apoi sa-i repare. Ce nu-i bun arunca el. Apoi instalezi driverele date jos de pe net. Daca nu merge nici asa stergi Windowsul vechi si instalezi unul nou. Daca nici asa nu merge poti sa-ti cumperi o placa audio noua daca asta nu merge. Daca numai faptul ca nu-ti apare in taskbar poti s-o lasi asa ca aia nu-i bai.

| oneversace explică (pentru Salontanul):

Cum sa va spun laptopu acesta este modelul acela satelite pro 6100 american si mi-a zis un prieten ca nu merge sa ii instalez windows 7