| claudiualin5 a întrebat:

Sall.Am si eu o problema cu capacul laptopului, din cauza balamalelor prea strânse mi sa crăpat capacul, si din cauza ca se desprinde de rama mi sa tras si sa întins firul cara duce la display si nu mi se mai aprinde (windows -ul pornește ). Întrebarile mele sunt: 1 Se poate repara la garanție (mai am luna aceasta ). 2. daca nu, unde pot găsi un capac pentru display (magazin online sau magazin din Vrancea ). Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trimite-l inapoi in garantie!
Nu balamalele se crapa, ci capacul, mai ales daca-i turnat (defect) din aliaj de aluminiu sau daca balamaua este prea stransa. In ambele cazuri, de vina este tehnologia producatorului.

Am mai intalnit asemenea problema la un laptop (de alta fabricatie renumita), ei au schimbat capacul fara comentarii.

6 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Ce laptop ai? Nu am mai auzit nici o data sa crape rama display-ului de la balamale. Balamalele sunt "stranse" intentionat sa nu se lase in jos ecranul cat e folosit laptopul. Singura modalitate prin care s-ar putea rupe cum ai zis tu e sa il dai de pamant/lovesti cu ceva/deschis cu forta la nervi/dat peste cap. Daca inca e in garantie poti incerca sa il repari, dar nu cred ca tipul asta de defect intra in categoria garantie.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

De aprins nu ti se mai aprinde pentru ca s-a rupt si conectorul panglica de la placa video la display, care arata cam asa
https://www.google.ro/......https?/url

Sau pur si simplu da un search pe google cu "laptop display ribbon"

| claudiualin5 explică (pentru Arthiom):

Capacul este crăpat nu rama, nu l-am scăpat niciodată jos, il deschideam si inchideam de foarte multe ori pe zi si sa crăpat

| Arthiom a răspuns (pentru claudiualin5):

Daca zici ca ai avut grija cu el. in fine. Ce laptop e? in general se gasesc carcase de schimb, dar la tine trebuie schimbat si conectorul din cauza caruia nu mai ai semnal si alimentare la display.

| claudiualin5 explică (pentru Arthiom):

Asus x553m

| Arthiom a răspuns (pentru claudiualin5):

Https://www.okazii.ro/......a176245085

Poate gasesti si in alta parte la pret mai convenabil.