| FreeBSD a întrebat:

Am cumparat un server fizic.
Ce sistem de operare imi recomandati sa instalez pe el ca sa pot face VPS-uri, ca la firmele de hosting. Am ip static.
Imi puteti da si un tutorial ceva de crearea vps-urilor pe acel sistem de operare, de la 0 pana la crearea vps-ului?
Vreau sa fac VPS-uri pentru metin2, counter strike, minecraft...
Din ce am mai citit si eu pe internet am vazut ca e bun centos, da nu am gasit tutorial despre crearea vps-urilor, oricum, astept si eu un raspuns big grin
Dau funda!
Repedeee!

1 răspuns:
| victor1 a răspuns:

Pai pe orice firma de hosting ar trebui sa scrie( de unde ai cumparat) ca trebuie sa ai cateva cunostinte.E destul de greu
Pentru metin as alege ubunut dar depinde cati rami ai.Adica daca pui la un joc 1, 5 si la altu 1, 5 si ai 3gbram s-a dus spatiu..Pentru jocuri gen mc, cs iti trebuie wamp server pe dedicat ceea ce este foarte greu de configurat, am primit ajutor specializat eu cand am folosit wampserver. Dupa pentru cs si mc iti trebuie gamecp sau gamexcp carecosta.Trial care tine toata viata greu gasesti.Eu am avut pile.E destul de complicat. Dupa ca un site webhosting prin wamp dar domeniu? Ala vps nu face.Trebuie sa-ti cumperi