| anonim_4396 a întrebat:

am un subwoofer din 98 eu l-am luat acuma 2--3 luni la mana a doua si cred ca am dat prea mult in el
este activ
i-am dat frecventa la maxim pana cand a inceput sa faca fite daca ridic frecventa peste jumate adica peste 60-70 mhz incepe sa faca urat cand e bassul mai puternic sau cand suspensia lucreaza si o ating se aude acelasi sunet
ce are? e din cauza membranei o fi deslipita?
ca am vazut ca scoate aer pe langa suspensie
am auzit de la un prieten(nu e expert) ca ar trebui sa pun perlandez pe membrana si suspensie unde scoate aer
ar fi bine?
ce ziceti? e bine ce fac?
sau nu este din cauza ca scoate aer?
si daca nu ar fi ce credeti ca are?

1 răspuns:
| gir861 a răspuns:

În mod sigur difuzoarele nu sunt calibrate pentru sistemul respectiv. Nu am încercat niciodată cu prenadez, am preferat să înlocuiesc membranele sau difuzoarele.