| anonim_4396 a întrebat:

am un subwoofer si de la un timp cand ridic frecventa(el este activ)se aude un sunet ciudat in el.
si am aflat ca scoate aer pe langa suspensie.
este din cauza aia?
l-am lasat bagat in priza pornit cu semnal in el am apasat pe membrana corect de vreo 3-4 ori si nu vibra.
este din cauza ca scoate aer pe langa suspensie?
P.S nu stiu daca suspensia este deslipita am vazut doar ca scoate aer pe langa ea el este iesit din garantie si nu am cu ce sa il desfac trebuie un imbus mic de tot.
PS 2:inainte sa faca zgomotul acela la ridicarea frecventei am atins din greseala membrana cand ea lucra pe o melodie mai cu bass deci suspensia sarea si s-a auzit acelasi sunet identic.
solutii?

Răspuns Câştigător
| shotys a răspuns:

Suspensie inseamna telescop si arc, dar vorbind de difuzoare ele nu au. la tine se rexolva usor cu putin perlandez exact unde crezi tu ca membrana este rupta sau dezlipita. perlandezul este singuru care vibreaza dupa ce se usuca, si isi mareste si volumul. te rog funda

| anonim_4396 explică (pentru shotys):

Eu nu stiu daca membrana este dezlipita sau rupta vad doar ca scoate aer pe langa ea dar posibil sa fie deslipita

| shotys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce nu intelegi unde scoate aer pune perlandez intinde-l si se va rezolva

| anonim_4396 explică (pentru shotys):

P.S am verificat unde scoate aer si nu este deloc deslipita sau rupta dar nu inteleg de ce scoate aer.

| shotys a răspuns (pentru shotys):

Daca inca mai scoate pune peste o ora alt strat. atenti perlandezul trebuie sa se usuce dupa aceea faci proba

| shotys a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate sa scoata si pe langa el si carcasa si acolo tot asa rezolvi problema

| anonim_4396 explică (pentru shotys):

Da dar din cauza la asta se aude sunetul ala?
ca ti-am mai zis mai de mult cand nu facea asa cand membrana cu tot cu suspensie lucrau am atins-o un pic si a facut zgomotul
identic. asta ma ingrijoreaza ce sa fac sa pun perlandez?
sau este din vina mea dar nu cred. doar am apasat un pic cand sarea suspensia. tu ce zici?

| shotys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune pentru ca o incint de subwoofer trebui sa fie perfect inchisa ca nu aiba aerisir care nu sunt din fabrica, aerul cand iese face zgomot adica,, bruum,,

| anonim_4396 explică (pentru shotys):

Ok, o sa pun dar ala nu suna a aer si oricum daca ating membrana cand ea lucreaza face zgomotul ala sau cand ridic frecventa
.

9 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Poate sa fie o fisura insesizabila cu ochiul liber, cauta un microscop electronic sau o lupa mai mare cu lumina naturala si uita-te atent roata-roata!