| Sorinelo19 a întrebat:

Sall TPU, de ce de cate ori aprind PC imi aprae dupa ce se incarca windows "cheking c " si apare o numaratoare iar daca nu apas nicin buton se incarca ceva ma puteti ajuta sa nu-mi mai apara?

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Asa cum spunea cineva mai sus, ai inchis brusc calculatorul. Nu e o problema grava. Posibil sa fie si de la virusi desi eu nu cred.
Uite ce sa faci tu:Click dreapta pe discul "C" si mergi la "Proprietati" si acolo dai pe "Tools"(sau "instrumente" in caz ca ai windows-ul in romana), apoi dai click pe "Chek now" (sau "verificare acum"). In acel punct se va deschide o fereastra mica unde ai doua casute. Bifeaza-le pe amandoua si apasa pe "start". Atunci calculatorul va porni verificarea discului "C" si va repare sectoarele defecte. Posibil sa nu porneasca direct scanarea si te va intreba daca vrei ca pc-ul sa faca verificarea la urmatoarea pornire. Ii dai pe ok si dai restart. Va apare un ecran albastru. E ceva normal. Verificarea poate dura si 30 min sau mai mult, depinde cat de mare e discul "C".
Pe urma poti face si o defragmentare, tot cu click dr la instrumente.
Succes!

6 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

E de la antivirus.

| Kernyng a răspuns:

Poi e din cauza virusilor. ia-ti un anti-virus sau daca il ai deja scaneaza tot pcul!

| AdonisSmecherul a răspuns:

S-ar putea sa fie de la hard ti sa mai luat curentu de multe ori si tiai tot aprins calculatoru? Sau de la un Virus luat de la cineva dp mess sau dp net, de la downloaduri, tias recomanda sa-ti iei avg 2011 eu din ala am si nu mai imi arata asa si stiu ceti apare cheking computer disk inseamna ca ori ti s-a sters ceva din calculator.Contacteaza pe cineva cine stie sa til reparetongue Funda? Si daca te-as ruga si votbig grin daca sti cum.PS:Scz de gramatica dar am probleme cu tastatura

| karlaa a răspuns:

Ai grija daca ai descarcat ceva sterge si dai restart ai virus

| gabytzufasted a răspuns:

Daca itit apare asta inseamna ca ori ai inchis brusc calculatorul ori calculatorului i se pare o problema la discul cu windows.nu te ingrijora lasa-l sa-si faca treaba.
daca tot mai apare nu mai inchide fortat calculatorul si daca ai vreun virus sterge-l.

| SebyHK a răspuns:

Multumesc mult nashu40, am avut si eu aceasta problema dar s-a rezolvat!