| iusty12 a întrebat:

De ce se supraincalzeste procesorul in 2 minute de la laptop?
Il descihd, st maxim 2-3 minute si se inchide singur.
Funda.

Răspuns Câştigător
| RadikalGamer a răspuns:

Îl duci la service și le spui să schimbe pasta la procesor și să îl curețe puțin. Pasta asigură transferul de căldură de la procesor la ventilator, printr-un radiator. Ei, pasta se usucă în timp și face mai mult rău decât bine. Pasta termoconductoare e și izolator electric, asta însemnând că nu poate trece curent prin ea.

Dacă și după ce-l duci la service tot se oprește ia un cooler. E un plastic care se pune sub laptop care are un ventilator și-l ține rece.

6 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Trebuie schimbata pasta termoconductoare si cel mai important lucru trebuie curatat cooler-ul de praf in cazul tau cred ca e full de praf si de aceea nici numai merge numai ventileaza.

| Jipa95 a răspuns:

Pasta termoconductoare s-a uscat, iar praful care s-a acumulat in timp in cooler-ul laptopului, nu mai face bine aerisirea, si de aici supraincalzirea. Du-te cat mai curand cu laptopul la un service specializat pentru inlocuierea pastei termoconductoare si o curatare completa de praf a laptopului.

| stlucian a răspuns:

Praf daca ai folosit laptop-ul in pat/canapa.
O curatire a cooler-elor e binevenita!
Praful impiedica disiparea caldurii de pe procesor si el se inchide pentru autoprotectie!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Ai o problema la sistemul de racire, intra in protectie, de aceea se inchide in cateva minute. Se pare ca nu a fost curatat de mult timp, ori ventilatorul este defect (pot fi si ambele cauze). Daca este un model vechi si nu mai ai garantie il poti desface (daca te pricepi putin) si il cureti, ii schimbi pasta de la procesor. Daca nu merge bine ventilatorul il schimbi, are o serie pe el; mergi cu el la o firma si iti comanzi altul, ori il cumperi de pe net! Daca nu il duci la service si ti-l fac cei de acolo! Un sistem de racire duce peste 100/120 lei, depinde de model! Bafta!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Nu stiu de ce se supraincalzeste dar stiu ca nu mai ai ce sa ii faci.

L-ai tinut in trecut conectat la priza desi el avea baterie.Lucru care l-a dat peste cap.

Incearca sa il duci la reparat. Poate poate il repara.

Mai poate fi vorba si de cablul de alimentare. Daca e dezizolat pe undeva.

| DenisaDeea26 a răspuns:

Îl suprasoliciţi.
Să îţi cumperi un ventilator.
Şi laptopul meu făcea la fel, dar după ce i-am luat ventilator nu mai face aşa.