| KobraXS a întrebat:

Imi puteti spune pentru ce era folosita unitatea cu caracteristicile urmatoare in anuii 2008-2009?

Processor :Intel(R) Celeron(R) CPU 430 @ 1. 80GHz
Manufacturer: Intel
Speed :1.8 GHz
Number of Cores :1
CPU ID :AFEBFBFF00010661
Family :06
Model :16
Stepping: 1
Revision: 38
Video Card 1: Intel(R) G41 Express Chipset
Manufacturer: Intel
Chipset :Intel(R) 4 Series Express Chipset Family
Dedicated Memory: 512 MB
Total Memory: 512.0 MB
Pixel Shader Version: 4.0
Vertex Shader Version: 4.0
Hardware T & L: Yes
Vendor ID:8086
Device ID:2E32
Plug and Play ID: VEN_8086&DEV_2E32&SUBSYS_D0001458&REV_03
Driver Version :6.14.10.5420
Video Card 2 :Intel(R) G41 Express Chipset
Manufacturer :Intel
Chipset :Intel(R) 4 Series Express Chipset Family
Dedicated Memory :512 MB
Total Memory :512.0 MB
Pixel Shader Version: 4.0
Vertex Shader Version: 4.0
Hardware T & L: Yes
Vendor ID :8086
Device ID:2E33
Plug and Play ID: VEN_8086&DEV_2E33&SUBSYS_D0001458&REV_03
Driver Version :6.14.10.5420
Memorie RAM :1GB
BIOS: Award Modular BIOS v6. 00PG
Version: F1
Manufacturer: Award Software International, Inc.
Date: 05/26/09
Display Maximum Resolution :1024 x 768
Sound Device 1: Realtek High Definition Audio
Driver Version 5.10.0.7111
Sound Device 2: Intel(R) High Definition Audio HDMI Service
Driver Version 5.10.1.1049
Sound Device 3: Audio Codecs
Driver Version
Sound Device 4: Legacy Audio Drivers
Driver Version
Sound Device 5: Media Control Devices
Driver Version
Sound Device 6: Legacy Video Capture Devices
Driver Version
Sound Device 7: Video Codecs
Driver Version
Sound Device 8: Microsoft Kernel System Audio Device
Driver Version
Sound Device 9: Microsoft WINMM WDM Audio Compatibility Driver
Driver Version
DVD DTSOFT :Virtual CdRom Device
CD DTSOFT :Virtual CdRom Device
Drive 1
Size 30.9 GB
Free 28.2 GB
Drive 2
Size 25.0 GB
Free 20.9 GB
Datele mi-au fost oferite de catre site-ul Can You Run It.
Dau funda celui care imi si explica, nu doar imi compara!big grin

Răspuns Câştigător
| KLiNK a răspuns:

Unitatea ta era home. Ea era folosita pentru programe si internet. Ceea ce mi se pare ciudat este ca unitatea ta are o placa video buna pentru un pc home. Asa ca calculatorul tau nu te va satisface in jocuri, ci numai pe net.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E o configurație tipică de calculator de birou, ieftin, pentru aplicații tip „office" și/sau navigare pe net.

| KobraXS explică (pentru mihai69):

Da,este un calculator ieftin.In 2008 l-am cuparat cu tot cu monitor si periferice si a costat 1600 de lei, un cost mic cred eu

| mihai69 a răspuns (pentru KobraXS):

Monitor cam slab, de vreme ce rezoluția maximă suportată e de 1024x768. De fapt, toată partea hardware e slabă (procesor Celeron, video on-board, fără unitate optică, hard disc de 60 GB); poate doar faptul că avea 1 GB RAM la vremea aia să fi mai însemnat ceva.
Nu-mi pot explica prețul plătit decât dacă:
- printre periferice n-ai și o multifuncțională laser;
- scula e de firmă (Dell, HP, IBM etc.)
- are soft licențiat.
Altfel, ai plătit cam prea mult.
Și dacă tot e „jucăria" ta, de ce ne întrebi pe noi la ce era bună?!? Tu la ce o foloseai?

| KobraXS explică (pentru mihai69):

Monitorul este un LG LCD dreptunghiular si cea mai mare rezolutie suportata e de 1360x768 dar iconitele se vad stranse, mouse-ul este genius cu infrarosu si il folosesc si acum.
Si de ce e hardware-ul slab.Are o unitate optica care citeste si CD si DVD, are 4 porturi USB, 2 sloturi de placute de RAM.Cooler-ul e Spire.Eu pe atunci o foleam pentru jocuri ca GTA SAn Andreas, NFS Most Wanted, Hitaman Blood Money si mult mai multe.Si cand am cumparat-o(unitatea) a avut si garantie un an sau 2, nu mai stiu.Si de ce e procesoul slab?

| mihai69 a răspuns (pentru KobraXS):

Și unde scris în lista de mai sus chestiile astea?
===
Display Maximum Resolution :1024 x 768
DVD DTSOFT :Virtual CdRom Device
CD DTSOFT :Virtual CdRom Device
===
(adică unitate/unități optice emulate de un program). Scrie ceva despre altfel de unitate optică? nu. Scrie ceva despre rezoluții mai mari? nu. Mouse cu IR găsești cu 20 de lei snopul...
De ce e procesurul slab? vezi mai jos:
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+430+%40+1.80GHz

| KobraXS explică (pentru mihai69):

Stiu,nu scria, trebuia sa mai adaug eu, acum ce parere ai despre untatea mea?

| mihai69 a răspuns (pentru KobraXS):

Din păcate, aceeași.

| KobraXS explică (pentru mihai69):

Da,dar pe sit-ul unde mai trimis tu, astia ce au testat?

| KobraXS explică (pentru mihai69):

Testul a fost facut cu alte procesoare de 1.8 GHZ sau mai mari, asa as putea explica

| mihai69 a răspuns (pentru KobraXS):

Poți alege ce procesoare să compari, acolo; de exemplu:
http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=651&cmp[]=1850&cmp[]=251
Oricum, tot slab e. Intel a produs sub denumirea generică de Celeron procesoare mai ieftine decât cele de top, având - evident - caracteristici și performanțe mai slabe decât acelea.
Uite cum îl definește chiar producătorul:
===
The Intel® Celeron® processor is Intel's entry-level processor for basic computing tasks, like email, Internet, and creating documents.
===
www.intel.com/content/www/us/en/processors/celeron/celeron-processor.html
sau aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Celeron
Adică fix ce spuneam eu mai sus.

| KobraXS explică (pentru mihai69):

Imi poti arata ce vrei, dar eu stiu ce am in unitate, si se descurca chiar bine