| TinKode011 a întrebat:

Imi spuneti va rog cum sa schimb limba la windows 7ultimate 32 bit din italiana in romina? Si la browser google chrome tot din italiana in romina? Dau funda+vot.

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

În primul rând scrie corect (ăâîșț). Nu întreb de ce Windows-ul îți e pe italiană, dar iată cum schimbi limba:
1) Control Panel - System and Security - Windows Update
2) Dacă nu îți era activat „Automatic Updates" intră în „Turn automatic updating ON or OF" (din System and Security) și selectează „Check for updates...". Dacă nu era aleasă cel puțin opțiunea asta, atunci nu te aștepta la un efect imediat (restartează calculatorul).
3) Intră iar în „Windows Update" și dă clic pe update-urile opționale (la mine e așa) :
„42 optionals updates are available"

Caută la „Windows 7 Language Packs" limba pe care o dorești. Selectează „Română" (și/sau Engleză), apoi OK. Downloadează-le, apoi instalează-le (dacă poți imediat, dacă nu... pas 4)

4) Control Panel - Clock, Language and Region - Region and Language
5) Selectează „România" din „Format" și din „Location", iar din „Keyboards and Languages" pune-ți și tastatură românească pe care să o folosești.
Intră pe „Install/Unistall Languages" și instalează limba română/engleză.
Ai răbdare. La sfârșit va trebui să dai Log off.

Ți-am explicat destul de amănunțit, dacă ai probleme răspunde-mi.
Succes!

4 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Bun rasp lui Alex cu o precizare. Daca nu ai acolo Language pack trebuie sa bagi cd de win din care sa isi ia setarile.

| BlackBoyHD a răspuns:

Pai e foarte simplu:
1. intri la windows updates de la start(dai search)
2. acolo dai la aggiornamenti facoltativi (optional updates)
3. bifezi de acolo Language Pack rumeno (romanian, romana)
4. dai ok jos in colt dreapta
5. dai in dreapta installare gli aggiornamenti
6. dupa ce ai instalat language packul te ghidezi dupa tutorialul asta http://windows.microsoft.com/......y-language

cam asta e daca nu te descurci da-mi un mesaj! BAFTA!