| CaVaNi a întrebat:

Sall tuturor, am si eu un laptop Dell Inspiron 1501...
Am 2 intrebari:
1.La descrierea calculatorului de pe net scrie ca are placa video de 256 mb. Recent cand am cumparat calculatorul cu o suma destul de mica am constatat ca are placa video de 126mb...
Am reformatat tot hardul(120gb) si cu programul Driver Easy tot la fel imi arata.Deci pc are placa video pe nume ATI Xpress 1150(si este de 256mb) pe net si dupa ce descarc driverul si-l instalez se numeste ATi Radeon Xpress Series (si este de 128mb) cum as putea sa sa rezolv problema si sa fac din nou placa la 256 mb...
2.As vrea sa cumpar un procesor mai bun...Am desfacut calculatoru scria la procesor S1 Socket. Dati-mi o lista de unde pot sa comnda altele mai bune.

1 răspuns:
| think3r a răspuns:

Salut. Intră în BIOS și vezi dacă ai vreo opțiune să selectezi UMA la 256MB. Am înțeles că la acest model nu prea se poate seta cantitatea de memorie folosită. Placa video este integrată, nu are memorie proprie, ci folosește din memoria RAM. De obicei ia cât are nevoie.
Cu privire la procesor, acestea sunt suportate oficial:

Processor type AMD Turion 64 Processors

Turion 64 TL-60 (2.0 GHz / 1 MB)
Turion 64 TL-56 (1.8 GHz / 1 MB)
Turion 64 TL-52 (1.6 GHz / 1 MB)
Turion 64 TL-50 (1.6 GHz / 512 KB)

AMD Sempron Processors

Sempron 3500+ (1.8 GHz / 512 KB)
Sempron 3400+ (1.8 GHz / 256 KB)
Sempron 3200+ (1.6 GHz / 512 KB)