| untu a întrebat:

Saluatare tuturor! Am o problema cu calculatorul! La modul windows normal,calculatorul meu merge greu si nu imi raspunde la o comanda unui program pe care vreau sa intru in internet (Google Chrome),nu imi raspunde cand apasa pe mouse si imi apare la cursor un inel bleu in miscare,mai astept sa reactioneze,dar nimic,mai apas inca odata,dar s-a inghetat si scrie in sus ca programul nu poate sa raspunda! Dar ce-i de facut,dar care este solutie pentru a putea rezolva? Dar sa stiti ca windowsul merge numai la modul de siguranta,pot intra in net,dar totul este marit cu litere mari,nu se poate viziona filmele si nu se poate juca jocuri oarecare! Ma intreb ca daca se mai poate face ceva lucrand de acolo de pe modul de siguranta pentru a putea remedia si salva windowsul de pe modul normal? Aceasta intrebare este destinata specialistilor in IT si la calculatoare! Va rog frumos vreau seriozitate! Va multumesc frumos,cu stima, prietenie si respect!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Specialistii IT sunt la munca acum, nu au ei timp de raspunsuri pe TPU. Dar eu am baut acum vreo doua beri si mi-am adus aminte ca ma pricep la calculatoare cat de cat. big grin
Daca faci cum spun eu si iti rezolva cat de cat calculatorul ma consideri specialist sau caprar? Pentru ca asta sunt. tongue

Deschizi PC-ul si dai click pe urmatoarele:

My computer-local diskC (click dreapta)- propietes- Tools-check now. Bifezi ambele patratele si dai start. Daca iti apare o caseta cu un dialog gen scheduled bla bla, dai ok si restartezi calculatorul.Adica il repornesti. la repornire windowsul incepe sa repare la erori, in 5 pasi.Il lasi atata timp cat este nevoie, in functie de numarul erorilor poate sa dureze si ceva mai mult de o ora.Il lasi cat timp este nevoie si va porni singur dupa ce termina de reparat.

Calculatorul se va misca mai bine, insa unele programe care iti raspund mai greu, trebuie dezinstalate si reinstalate din nou.

Sa iti spun un secret. Specialistul IT lucreaza in servie-ul lui si nu ofera raspunsuri clare. El vrea doar bani. tongue

| untu explică (pentru anonim_4396):

Bun,am curatat calculatorul si am dezinstalat unele programe care nu-mi mai trebuie decat odata pe luna! Multumesc frumos pentru sfat!

| untu explică (pentru anonim_4396):

Am incercat si eu, dar sistemul asta dureaza de ceve mai bine de 5 ore si a ajuns la pasul4 au numarat fisierele pana la 100000 si sta pe loc o ora din pacate nu s-a terminat, dar lucreaza incet, dar greu! (pana la pasul 4, au fost gasite 15 erori)(----windows replaced bad clusters in file 12856.etc...)O sa mai incerc de la capat maine dimineata si sa tina ore intregi pana sa se termina de reparat erori de pe disc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Inseaman ca e si virusat dar si erori foarte multe.Ori incepi de la capat seara cand te culci si il lasi toata noaptea sa repare ori daca vrei ceva mai rapid, salvezi fisierlele care iti trebuie, poze, filme, clipuri etc si reinstalezi windwosul. Desigur ca la cate sectoare stricate a gasit pasul 5 dureaza foarte mult si el. Deci mai simplu ar fi o reinstalare de windows de pe un cd sau stick boot-abile.

| untu explică (pentru anonim_4396):

Da, la pasul 4 au fost foarte multe erori si s-au remediat automat si am ajuns la pasul 5, dar a durat foarte mult 15 ore si a fost foarte greu, a mers incet si cand am incercat sa vad daca merge windowsul in mod normal si raspunde la comenzile programelor si SURPRIZA CA FUNCTIONAT si merge usor dar mai trebuie ceva, mai am de lucrat cu antivirusii, antimalware si programe de intretinere si sa fie gata la SFINTELE PASTI! SARBATORI FERICITE TIE SI LA TOATA FAMILIA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Multumesc,la fel si tie! Ai spus ca mai ai de lucrat cu antivirusii.De ce tii mai multi antivirusi in pc? Antivirusii mananca resurse multe si intra in conflict daca sunt mai multi de unul singur. Programele de intretinere la fel.ori Ccleaner ori Advanced SistemCare, unul din astea doua.Nu incarca laptopul sau pc-ul cu multe pentru ca mananca resurse multe. Click dreapta pe bara albastra de jos si apoi manage si vezi acolo cat este de ridicat procesorul si cata memorie ram consuma.Ca sa iti functioneze laptopul bine, la rami nu trebuie sa iti depaseasca 50-60%. Succes. Daca totusi merge greoi, salveaza ce ai de salvat intr-un stick si reinstalezi windows-ul reformatant partitia C insa apoi nu mai incarci laptopul cu atatea programe si multi antivirusi.

| untu explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru sfat! Am gresit ca ti-am spus ca mai am de lucrat cu anticirusii, ci un singur antivirus, nu am mai multi antivirusii ca stiu ca creeaza un conflict!

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare daca zici ca iti merge doar pe safe mode

| gelu1970 a răspuns:

Ai destinat intrebarea specialistilor in IT.
asa ca cel mai bine e sa iti raspunda unul ce e specialist, deci are raspunsul perfect.

| untu explică (pentru gelu1970):

Tu ce parere ai? Care este raspunsul tau daca tot ai scris pe aici?

| gelu1970 a răspuns (pentru untu):

La intrebarea ta nu cred ca o sa primesti un raspuns concret care o sa iti rezolve problema cu pc.
trebuie vazute mai multe lucruri.
nu stiu ce configuratie ai, ce sistem de operare folosesti in concret, daca e liber de virus, cat spatiu ocupat ai in "C", etc.
vrei intr-adevar sa incercam sa il solutionam?
instaleaza teamviewer si incercam.

| untu explică (pentru gelu1970):

Sigur ca te pricepi? O sa te tin legatura si iti dau se stire daca ma mai gandesc bine! Iti multumesc!

| gelu1970 a răspuns (pentru untu):

Problema ta e ca vrei o rezolvare eficienta si rapida. insa nu vrei sa platesti intr-un service IT.
eu nu sustin ca "ma pricep".
daca ai intrat in TPU si ai cerut ajutor, invata sa il si primesti. Calculatorul tau cu raspunsurile primite continua in acelasi stadiu.
Nu trebuie sa imi multumesti deoarece nu te-am ajutat cu nimic.
Sa ai bafta si iti doresc sa iti remediezi problemele cu calculatorul.

| untu explică (pentru gelu1970):

Nu de asta,voiam sa stiu ca daca se poate rezolva daca nu este grav, incercam sa reparam, dar daca nu se poate, na, il voi duce laptopul meu la un service autorizat!

| gelu1970 a răspuns (pentru untu):

Probabil ca se poate insa nimeni nu poate ghici sau vedea ce pc ai ce configuratie, etc...restul il gasesti ceva mai sus.

| vladionut94 a răspuns:

Ar trebui, sa te lasi de calculator probabil vorbesti de safe mode, si probabil ai vreun pc antic de iti face asa ceva
ps:sfatul meu este sa iti inchizi google chrome de la taskmanager si incerci din nou sa vezi daca merge si incearca sa faci un cleen la pc cu cclener poate te ajuta

| untu explică (pentru vladionut94):

Nu,nu,nu! Calculatorul meu nu e antic, il am de 4 ani!

| vladionut94 a răspuns (pentru untu):

Serios, si am un pc din 2014 facut pe piese de la pc garage si merge perfect cu specificati actuale sa ma pot juca orice joc, da banuiesc ca al tau are niste specificati slabute si cumparat nou si facut undeva inainte de 2010 sau mai vechi ps: daca nu stii sa intrei in pc pote sa fie cat de bun ca tot da crash la windows

| untu explică (pentru vladionut94):

E cumparat din anunl 2012, dar merge windowsul in mod normal! Am depistat clonele, dosarele goale si fisierele corupte, am sters si curatat registry si hardiskul, am facut restaurarea calculatorului sa corecteze si sa revina la setarile initiale si merge acuma fara problema calculatorul!