| Ursu2424 a întrebat:

Am 15 ani si sunt cls 9a la mate-info. Imi place informatica dar nu am profesor foarte bun. Vreau sa am o cariera in IT (programare) (adica ma simt "atras" de asta). Pana acum m.am interesat ce implica asta si pot sa spun ca am învățat puțin java si c# (așa de curiozitate, adica imi par cele mai atragatoare sau simple) dar vreau sa ma apuc serios. Pot sa spun ca stiu sa rezolv un algoritm sau chestii de genul. Ce ar trebui mai departe? Continui cu java sau c#? (pana acum ma descurc dar am vazut ca urmeaza chestii mai grele pe care nu le înțeleg) (am vazut ca unii spun ca este total gresit sa incep cu limbajele astea). Si aș vrea si niste resurse care sa imi explice ce inseamna programarea, adica bazele programarii sau ceva care sa ma "initializeze" in acest domeniu. Există cărți pe care aș putea sa le citesc si sa ma ajute să înțeleag mai bine?

Chiar vreau sa ma bazez pe acest domeniu. happy

PS. Sorry pentru exprimare sau chestii de genul. Cred că ați înțeles ce ma intereseazălaughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C++, c sharp, baza de date, java, code blocks incearca. Apoi html 5, xhtml, html simplu, joomla, smf, ipb, php. Incearca sa le spui parintilor tai sa te dea la cineva la meditatii ca sa te pregateasca mai bine pentru programare. La liceu nu se invata o programare "foarte buna", de fapt nici in unele facultati nu se face cine stie ce smecherie, gen programare orientata pe obiect sau inteligenta artificiala, sau sistemul hexabinar, zecimal si etc.
Vorbeste cu parintii tai, ca vrei sa faci chestia asta si sa te dea la cineva mai bun ca sa te pregateasca.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

C++, c sharp, baza de date, java, code blocks incearca

vezi ca amesteci limbaje de programare cu IDE uri si il bagi in ceata

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu neaparat, pentru ca i-am zis, ca mai apoi restul de programe pentru crearea unui website gen. Eu iti spun asta, pentru ca, chiar asa am inceput eu totul. Si mi-a fost de folos, le-am inteles, si da-i mai departe. Are de unde sa aleaga, macar sa invete primele 5.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In continuare iti recomand sa incepi cu C/C++

https://forum.softpedia.com/topic/81727-resursecarthi-c-i-c/

Daca tot esti la profil sigur ai niste manuale indiferent de profesor, poti sa incepi cu alea