| ValentinValy19 a întrebat:

Salut, am achizitionat un laptop (http://www.altex.ro/......-free-dos) si voiam sa-i cumpar un pad bun, dar care sa raceasca cat mai bine posibil.
Ajunge la temperatura de 65-70 C in Grand Theft Auto 5, dar din parerile pe care le-am gasit pe internet pare ok. Ma gandeam la acest pad: http://www.altex.ro/......-4-viteze, dar momentan nu mai au in stoc.
Astept pareri, nu ma deranjeaza pretul in functie de performante.

Răspuns Câştigător
| Decicumzici a răspuns:

Exact atat trebuie sa aiba. Daca iei cooler pad reduce maxim 5 grade atat.

5 răspunsuri:
| Decicumzici a răspuns:

Oricum in teorie sub 65 grade in sarcina nu ai cum sa obtii. Imposibil. Asa sunt facute colerele starea p4/p6 mediu performance, ventilatorul merge la 30% daca temperatura e sub 65 grade. Cand ajunge la 70 grade trece la 80%, la 80 grade merge 100%. Asa e facuta matricea la toate coolerele. Daca deblochezi din bios voltajul poti da manual tu cat % din fan vrei si iti raceste de iti sta a 30 grade tot timpul. E gandita si treaba asta.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Http://goo.gl/d5DZ49 uite aici. Deci pe acest grafic/matrice facuta manual de cineva, la 55 grade merge 60%, la 65 grade merge 80%, la 70 grade merge 90%, de la 85 grade in sus merge 100%. La matricele din fabrica viteza fan e mult mai mica fata de temperaturi ca sa nu consume curent cica.

| ValentinValy19 explică (pentru Decicumzici):

Multumesc de raspuns. Totusi, o recomandare?
Laptopul e luat de o luna si nu strica sa aiba si pad... sa zic pana in 200lei.

| Decicumzici a răspuns (pentru ValentinValy19):

Nu recomand nimic dupa aia sa zici ca nu se potriveste :I daca e laptop mare nu se potriveste niciunul. Eu am Asus rog g75vx si nu sta pe niciun pad. Am facut eu unu din carton gros =) homemade si e ok. Vezi ce dimensiune au astea de cumparat si vezi ce dimensiuni are laptopul. Ia ceva ca sa se potriveasca la latime si inaltime + ceva care sa il tina la baza sa nu alunece ca iei si nu esti multumit dupa aia. Sincer nu conteaza fanurile la cooling pad, conteaza sa existe spatiu gol sub laptop. Normal el se raceste singur daca are gol de aer sub el, pe masa ai vazut ca are 0, 5cm. La cooling pad are vreo 10cm. Si cu fanurile oprite tot se va raci ok. Ia acolo un pad 1 singur fan mare. Multe mici sunt degeaba.

| UnBaiat439 a răspuns:

Ma, eu nu recomand sa ii pui pad. Fiindca ala iti baga tot prafu in calculator.