| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Am avut o problema cu laptopul si m-am decis sa schimb windows-ul. Vreau sa-mi pun windows 7 si cand dau sa-l instalez imi zice : Windows cannot be installed to Disk 0 Partition 2. (am 2 partitii si nici pe una nu merge,imi zice aceeasi chestie). Cine se pricepe si stie sa rezolve chestia asta si sa instalez windows-ul are funda! Ajutati-ma, va rog din suflett!
-FUNDA-

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ai incercat sa stergi/formatezi/editezi/desparti partitiile?

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru LPCTSTR):

NU,nu stiu cum sa fac asta.Eu as vrea sa sterg tot ce am pe o partitie dar nu stiu cum.

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru LPCTSTR):

Am vazut clipul...dar la mine biosu-l e diferit (am Toshiba satelite).Am doar doua setari la bisou-l de Toshiba : Change Boot Order si System configuration.Dar la nici una nu apare o setare asemanatoare cu biosu-l normal.Si faza e ca nu stiu cum sa intru in windows...gen cand il deschid imi apare o eroare care imi zice sa conectez usb-ul si sa instalez windows-ul.

| flixbuster a răspuns:

Sunt aproape sigur ca ai HDD-ul formatat GPT si Windows 7 stie doar de HDD formatat MBR. Trebuie sa razi complet HDD-ul (nu sters date din partitii, nu sters partitii). Eu fac asta din Linux scriind zero-uri pe primii 100MB sau 1GB ai HDD-ului cu comanda dd.

| Algo098 a răspuns:

Poate nu mai are spatiu si trebuie sterse datele din partitia 2, lucru care se poate face in timpul instalarii formatand partitia 2. In partitia 1 nu se instaleaza, din cauza ca e mica si are alt rol. In partitia 2 trebuie sa avem free space minim 40GB (merge si cu mai putin, dar e mai bine atunci cand exista spatiu suficient).
Daca se formateaza partitia 2, atunci se pierd datele din ea (filme, poze, documente). Din acest motiv, pentru a putea reinstala windows-ul cu pastrarea datelor utile, se va mai face o partitie cu date, iar windows-ul va avea partitia lui care va putea fi formatata la reinstalare.

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru Algo098):

Exact,partitita 2 nu are spatiu.Am incercat o chestie din cmd :diskpart, list, select disk 0, clean si nu a mers.Am incercat sa creez o noua partitie dar nu imi merge (gen nu este disponibil butonul).Ai Facebook sau un numar de telefon sa ma ajuti? Ti-as fi recunoscator.