| Robert001177 a întrebat:

Salut,am bagat in seara asta o punga de floricele in microunde,iar acea punga a luat foc coltul ei,a ars fierul care incalzeste si alt ceva prin el,si s-a facut si negru. Dupa acea am incercat sa vad daca mai merge fara acel fier dreptunghiul,nu foarte mare, dar acesta a scos scantei si lumina prin el, se mai poate face?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"...se mai poate face?"

nu e clar ce vrei. Întrebi de punga cu floricele dacă se mai poate face sau ce?

| Robert001177 explică (pentru sierra1):

Daca se mai repara cuptorul sau nu, daca a ars placa acea, a facut o gaura prin ea

| nicu991 a răspuns (pentru Robert001177):

Se repară cu inlocuirea acelei plăci de mica, cuptorul in sine nu este defect.
Cauți pe net "placă de mica pentru microunde" si găsești.
Scoate-o pe cea arsă si fă-i proba la cuptor cu un pahar cu apă, n-are de ce sa nu meargă.

| sierra1 a răspuns (pentru Robert001177):

N-aș mai folosi aparatul, cine știe ce și cum mai generează undele alea...

| nicu991 a răspuns:

Ala nu e fier, se numeste placa mica si pe-acolo ies undele generate de magnetron pentru incalzirea alimentelor.
Daca nu gasesti fix pentru modelul cuptorului tau, sunt unele de dimensiuni mai mari si se decupeaza dupa forma dorita.