| joghu22 a întrebat:

Salut!
Am vrut azi sa bag un încărcător in priza si priza mea a facut 2 scântei foarte mici (scântei, nu flama), exista vreo problema? Mentionez ca am băgat cam brusc încărcătorul, l-am scos, acum nu mai e nimic in priza. Se poate intampla ceva? Mentionez ca priza a fost schimbată acum 2 luni. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-a batut siguranta si mai incarca, atunci nu e nici un bai. happy
Oricare incarcator face o mica flama cand conectezi la priza (mai ales daca este priza mai veche).
Cauza: componentele elctronice (condensatoarele) se incarca brusc si dau efectul luminos (scanteiuta) si chiar si sonor.
Astfel de fenomen este mai vizibil la incarcatoarele de putere mai mare (de exemplu la laptop.trotineta sau bicicleta electrica etc.).

| joghu22 explică (pentru Bula):

Erau doua scântei portocalii ca la grătar, sa zic asa big grin au iesit alea doua si dupa nu s-a mai intamplat nimic, siguranta nu a sărit

| Bula a răspuns (pentru joghu22):

Cunosc.

| joghu22 explică (pentru Bula):

Deci "no panic"?

| Bula a răspuns (pentru joghu22):

No!winking

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este ceva normal. Pentru ca si incarcatorul este un consumator electric.

| mihai69 a răspuns:

E normal, nu te mai alarma.
La unele încărcătoare se aude chiar un pocnet destul de puternic și scânteia e și aceea mărișoară. Și tot nu se întâmplă nimic.

| relian a răspuns:

Toate prizele fac scintei, dar de cele mai multe ori nu bagam de seama.Cind atingi 2 fire e normal sa faca scintei,l; e atingi,se misca un fir pe celalalt,fir vorba vine,stecheru zic,care de fapt tot cablu e si ala.
Atunci cand bagi un stecher in priza si face scintei doara in momentul ala, nu-i nici o problema.
Daca odata bagat stecherul in priza, dar continua sa faca scintei, atunci ai o problema, ori la priza, ori la stecher.

Asta asa ca idee pe viitor.

| Brizbriz a răspuns:

Nu e bine, dar e normal
de aia se fac prize cu gaurile din ceramica, care e ignifuga

| joghu22 explică (pentru Brizbriz):

Deci e normal sa faca asa? Nu a scos fum sau altele. doar acele scântei foarte mici

| Brizbriz a răspuns (pentru joghu22):

Da, foarte normal, si se si aude un mic pocnet
mie mi se intampla in mod curent cand incarc trotineta

insa, se pare ca nu ai citit sau inteles partea cu ceramica, sunt prize cu gaurile din ceramica, exact din motivul asta:
https://electric14.ro/......00x600.jpg

| joghu22 explică (pentru Brizbriz):

Multumesc. Nu am priza asa, mereu am folosit simple… dar ma speriasem cand am vazut acele doua scântei, am scos imediat încărcătorul

| Brizbriz a răspuns (pentru joghu22):

Cu placere, nu conteaza daca ai sau nu priza asa, am vrut numai sa imi demonstrez ideeawinking

| RxTx a răspuns:

Daca mai merge si nu miroase a ars e bine
Baga-l in priza si monitorizeazal
Miroasel si vezi daca se incinge inferbanta
Daca nu miroase a ars si nu se infrrbanta baga in el ceva la care nu tii
Si daca merge apoi baga in el lucruri la care tii