| GrigoreCostinel a întrebat:

Am cumparat un adaptor SATA-USB dar nu citeste hard-ul. Un fir este usb si mai este unul... Nu stiu ce fir este. De ce nu citeste hardul?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Probabil te referi la o mufa Molex.
Pune link cu adaptorul.

Eu am asa ceva, are cam toate variantele posibile.
https://www.mindfactory.de/......56587.html

Daca vrei sa conectezi un SSD 2, 5" pe SATA, introduci SSD-ul in mufa SATA si conectezi atat conectorul negru de USB la calculator, cat si cel rosu.

Daca ai un HDD de laptop in format 2, 5", la fel, conectezi HDD-ul in mufa P-ATA (cea ingusta cu 44 pini), si conectezi ambele USB-uri la PC.

DACA ai HDD in format 3, 5", in format SATA, conectezi HDD-ul in mufa SATA, conectezi doar USB-ul negru la PC, si in partea suparioara adaptorul mai are o mufa Molex, aici vii cu un molex din sursa PC-ului.

Daca ai HDD in format 3, 5 in format P-ATA (IDE, cele cu panglica lata si 40 pini), conectezi HDD-ul la conectorul IDE, alimentezi adaptorul doar cu USB-ul negru, si suplimentar cu un Molex din sursa PC-ului.

| GrigoreCostinel explică (pentru NLS):

Celalalt cablu seamana cu un displayport doar ca nu are cele doua "gauri" in jos. E o combinatire de displayport cu un usb

| NLS a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

Ciudat. Esti sigur ca nu are nici o ureche "in jos"?
Daca nu e molex, nu poate fi decat alimentare SATA

https://goo.gl/images/QwWk4T

| GrigoreCostinel explică (pentru NLS):

Nu este alimentare Sata. Este de doua ori mai mica.

| GrigoreCostinel explică (pentru NLS):

Am aflat ce este. Este un cablu eSATA

| NLS a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

Sa inteleg ca asa arata adaptorul tau:

https://www.mindfactory.de/......48914.html

https://goo.gl/images/thsqqJ

in acest caz, situatia se complica putin, pentru ca.

eSATA e combinatia dintre un cablu SATA si o alimentare SATA (SATA Power).

DAR de regula, daca citesti descrierea adaptorului, se specifica ca functioneaza cu SSD-uri si HDD-uri pe 2, 5 inch.

Cele de 3, 5 au nevoie de mai mult curent, deci de alt adaptor, asemanator cu ce am eu (trebuie sa aiba o alta alimentare din sursa, de regula e Molex, sau sa aiba 2 mufe USB de introdus in PC).
E vorba de amperaj, o singura mufa nu transmite suficient.

| GrigoreCostinel explică (pentru NLS):

Nu acela este cablul eSATA. Scrie pe google eSATA si da pe imagini. Are nevoie de o intrare speciala in placa de baza. Din pacate eu nu o am.

| NGheorghe a răspuns:

Eu cred ca este un adaptor ce îl poți bagă intr-un calculator (desktop) si acolo ai mai multe mufe de alimentare libere, dar dacă îl folosești afara ai nevoie de o sursă de alimentare separată.