| Maryus101 a întrebat:

Salut, am instalat de curand windows 7 32 bit si am o placa video nividia geforce fx 5200 la care nu-i gasesc driver nici macar pe site-ul oficial ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

E o placa cam veche. Driver nu este pentru Windows 7. Incearca totusi sa instalezi unul de Vista:
http://www.geforce.com/drivers

| Maryus101 explică (pentru horia2012):

Stiu, am incercat si cu un driver de vista dar nu se instaleaza...

| Maryus101 explică (pentru horia2012):

Stiu frate, am incercat si cu unul de vista...se instaleaza dar degeaba nu se intampla nimic parca nu s-ar fi instalat nu stiu ce sa fac...

| horia2012 a răspuns (pentru Maryus101):

Daca il instalezi in modul "compatibil". Vezi ca unele drivere vin dublu inpachetate. Primul executabil este o arhiva selfextractibila, dupa care urmeaza driverul propriu zis cu executabilul lui. Dupa ce-l descarci, fa un clcik dreapta pe el si vezi daca poti sa-l extragi undeva pe "desktop". Incearca si metoda asta.

| Maryus101 explică (pentru horia2012):

Nu ma descurc frate poti sa mi-faci tu cu team wiewer te rog uite id meu de mesenger greul_greilor41 te rog raman dator tongue

| horia2012 a răspuns (pentru Maryus101):

Nu am Team viewer. Dar nu e greu. Procedeaza asa:
1. Fisierul pe care l-ai descarcarcat e un.exe. (poate fi o arhiva.exe)
2. Click dreapta pe el, si daca ai "Winrar", vezi daca poti extrage acea arhiva.exe.
3. Daca da, extrage-o pe "desktop", folosesti functia "extract to-numele"
4. Dupa ce ai extras-o, te duci acolo unde ai extras-o pe fisierul.exe.
5. Click dreapta pe el -Proprietati-Compatibility-bifezi "Run this program in
compatibility mode" si alegi din fereastra "Vista".
6. Apply
7. OK
8. Instalezi.

situatia 2:
2. Click dreapta pe el, si daca ai "Winrar", vezi daca poti extrage acea arhiva.exe.
3. Daca nu poti extrage, inseamna ca este direct driver-ul.
5. Click dreapta pe el -Proprietati-Compatibility-bifezi "Run this program in
compatibility mode" si alegi din fereastra "Vista".
6. Apply
7. OK
8. Instalezi.
E mai mult de scris decat de facut. E foarte usor. Daca nici instalat asa driver-ul nu fucntioneaza, nu mai ai ce face.(ori revii la XP ori alta placa video)