| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de putin ajutor deoarece nu vreau sa fac greseli...

Vreau sa imi cumpar un nou Hard Disk (capacitate mai mare) dar obser
v ceva ciudat, fiecare are ceva numit SATA [SATA / SATA2 / SATA3]
, am mai cautat si in alte locuri explicati si am inteles ca-i mufa de
conectare dintre placa de baza si hard...

Cine stie si imi explica diferenta intre SATA / SATA2 / SATA3 si cum
pot afla ce 'SATA' mi se potriveste? Dau fundita pentru explicatie clara happy

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Deci, daca e sata nu ai cum sa gresesti. Difera vitezele. Dar si daca placa de baza le limiteaza. Oicum, principala problema este ca un hdd intern are nevoie de alte cabluri de la sursa-asigura-te ca le ai si ca sursa poate sa tina inca un hdd.Si nu te lua dupa zsadadaf deoarece nu are dreptate. Un hdd intern e mult mai ieftin decat unul extern. Inca ceva, cand alegi, sa nu aiba viteza sub 7200rpm, buffer minim 16 mb, daca nu 32 sau 64 si altele. Oricum, daca scrie ca e sata 3 si tu ai sata 2, va functiona, dar va avea viteze de sata 2, deci nu ai de ce sa te sperii

| florin1979 a răspuns:

Daca pe placa de baza ai conector SATA iti va merge orice hard disk sata. fie ca este sata 1 2 sau 3. diferenta dintre sata 1 2 3 este la citire copiere si transfer de date. sata 3 are viteza mai mare ca sata 2 si sata 2 ca sata 1. un hard disk ce ti-l recomand, il am si eu si sunt foarte multumit, este acesta. http://www.pcgarage.ro/......npoint-f3/

| zsadadaf a răspuns:

Salut nu iti recomand sa iti cumperi alt Hard Disk., iti recomand sa-ti iei o memorie externa costa si mai putin si este mult mai buna costa 250 lei -- de 500 gb
FUNDA?