| DzeL a întrebat:

Salut, am nevoie de putin ajutor deoarece nu vreau sa fac greseli...

Vreau sa imi cumpar un nou Hard Disk (capacitate mai mare) dar observ ceva ciudat, fiecare are ceva numit SATA [SATA / SATA2 / SATA3], am mai cautat si in alte locuri explicati si am inteles ca-i mufa de conectare dintre placa de baza si hard...

Cine stie si imi explica diferenta intre SATA / SATA2 / SATA3? si cum
pot afla ce 'SATA' mi se potriveste? Dau fundita pentru raspunsuri clare la intrebari

2 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Mufa e aceeasi, doar vitezele de transfer difera. (SATA < SATA2 < SATA3).Ai putea afla ce port SATA ai daca citesti specificatiile placii de baza ori de pe net, ori din carticica ei.

| Narcis2007 a răspuns:

Un hdd sata e mai incet decat unul pe sata 2 si mult mult mai incet decat unu pe sata 3 si la fel sata 2 e mai incet decat sata 3...totusi trebuie sa iei un hdd pe interfata ce e suportata de placa de baza...