| xenonNDR a întrebat:

Salut, am o mica dilema si sper ca cineva ma va putea "lumina".

Doresc sa folosesc laptop-ul pe post de monitor/tv pentru un playstation, am citit cate ceva despre acest lucru si din cate am inteles o placa de captura m-ar ajuta cu acest lucru insa din cate stiu acea placa de captura ajuta de fapt la inregistrari.

Pana la urma, o placa de captura ma poate ajuta la inregistrarea a ceea ce fac pe acel playstation sau pot folosii laptop-ul pe post de monitor (sa ma joc pe playstation si sa am imaginea pe laptop)?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LinxCont a răspuns:

Are dreptate Costi.
Daca e un playstation de generatie noua, nu mai are iesire AV (audio video analog), are numai hdmi si ca sa mai punem si un convertor hdmi - rca http://www.okazii.ro/cautare/convertor+hdmi+rca.html si de acolo la o placa de captura http://www.okazii.ro/cautare/placa+de+captura+usb.html?sort=pret_asc ar fi prea mare deranjul, ca sa nu mai vorbim si de scaderea calitatii imaginii.

Daca insa e un playstation mai vechi care are si iesire AV, atunci e mai usor de conectat un playstation la o placa de captura conectata la un laptop sau la un calculator.
O placa de captura pe USB, poate capta semnal video si audio analog de la camere video sau de la alte aparate cum ar fi playstation, daca acel playstation are iesire video.
Ar veni asa: de la playstation, un cablu video (coaxial) RCA vine la placa de captura pe USB, iar acea placa de captura prin intermediul unui soft care poate fi de exemplu VLC media player virtualdub, iuvcr, bandicam sau altul similar va putea afisa pe ecranul laptopului imaginea venita de la playstation. Dezavantajul ar fi rezolutia mai mica, deci o imagine mai putin clara decat o imagine venita prin cablu VGA sau HDMI.
Folosirea placii de captura ofera si posibilitatea inregistrarii imaginii si sunetului de la playstation in laptop, folosind softul placii de captura sau alt soft similar: bandicam, virtual dub, iuvcr,...

| xenonNDR explică (pentru LinxCont):

Deci, de exemplu pot face acest lucru de pe un ps3 care are iesire si hdmi dar si prin cele 3 mufe (rosu, alb, galben), corect?

| LinxCont a răspuns (pentru xenonNDR):

Ar trebui sa mearga bine. Galben = semnal video, alb si rosu = semnal audio stanga dreapta. Placa de captura trebuie sa fie buna (eu am cumparat cu ceva timp in urma o placa de csptura pe usb de la Lidl si nu ii merge sonorul).

| xenonNDR explică (pentru LinxCont):

Ok,mersi mult!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu poti!