| DeGea1 a întrebat:

Salut,
Am o placa video NVidia GeForce 9500 GT, 32bit, ddr2 care mi s a stricat, si vreau sa imi iau una noua. Merge sa pun una care e pe 64bit si ddr 3?

6 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Nu exista placa pe 32 bit apai 64 probabil faci confuzii cu versiunea windows-ului tau. 9500 are slot pic-e si 128bit, poti pune orice fel de placa pe pci-express daca duce sursa.

| danutzu96 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Placi video cu memory bus de 64 bit sunt de exemplu Radeon hd 2400 Pro (versiunea PCI-E x16)

| SasNetRomania a răspuns (pentru DeGea1):

Cum am zis in primul post poti pune orice fel de placa pe pic-express 1.0, 2.0 sau 3.0 cu cat mai scumpa cu atat mai buna insa trebuie si o sursa potenta la cele scumpe. un 240 daca nu ai pretentii mari e ok. Nu trebuie sa te iei dupa memoria mare ci dupa DDR 5(recomandat) ci a2a cifra din model "4" de la 240 cat mai mare( mai buna si mai scumpa). Daca nu ai pretentii in gaming de ajuns 240.

| DeGea1 explică (pentru SasNetRomania):

Sa mearga Fifa 14, atat vreau laughing

| SasNetRomania a răspuns (pentru DeGea1):

De mers, merge dar nu la detalii excelente. mai cotneaza si ram/proc