| Zoro11 a întrebat:

am o problema. Cand aprind calculatorul dupa ce imi apar toate programele jos in colt, se intampla sa mi se blocheze(merge sa misc din mouse dar nu merge click sau sa intru intr-un program). Va rog ajutor!

Răspuns Câştigător
| Céline7 a răspuns:

Activeaza anti-virusul, cred ca ai virusi trebuie urgent sa il activezi pentru ca s-ar putea sa nu il mai poti misca, daca nu stii cum se activeaza intreaba pe cineva!

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Se intimpla mereu? cateodata nu mai merge,deoarece se activeaza programele din start menu,odata cu deschiderea calculatorului.da-i un cleanup, pentru a curata diskul, si ram-ul implicit.intra pe computerica.ro bafta! mai da-i google-norton eraser power-incarca-l-run-foloseste-l-gata.

| Zoro11 explică (pentru express11):

Cu ce sa dau cleanup? cu program sau cum? si nu prea pot sa fac nimic...doar in safe mode, in rest se lbocheaza.Cand pornesc pcul apuc sa dau 2-3 refreshuri si dupa aia se blocheaza...sad

| express11 a răspuns (pentru Zoro11):

Multi dintre voi stiu de aceasta functie, unii mai uita de ea. insa ea elibereaza destul spatiu, mai ales cand a fost uitata o vreme. Windows-ul comprima fisierele vechi si neaccesate. uneori acestea ajung sa ocupe spatiu de ordinul Gb. si trebuie sterse.

Aceasta operatiune recomand a se face doar pe C:, pentru ca pe acolo se gasesc de obicei fisiere de sistem. si stie Windows-ul sa le aleaga, pe celelalte partitii e posibil sa mai stearga si bunatati.

Aceasta procedura se aplica daca aveti Windows-ul instalat pe C:, daca e pe alta partitie efectuati operatiunea acolo.

Faceti click dreapta pe C:, apoi in meniul care apare Properties si click pe Disk Cleanup in fereastra ce seamana cu cea de mai jos:

ewwee Curatare disc Disk Cleanup
O sa va apara o fereastra Disk Cleanup ca in urmatoarea imagine:

csasd Curatare disc Disk Cleanup
Puteti bifa toate tipurile la Files to delete, insa Compressed old files fac diferenta. Ele ocupa de obicei mult spatiu.

Ca sa se stearga dati OK si asteptati sa dispara fereastra de progres. Cand a disparut inseamna ca procesul s-a terminat.

| express11 a răspuns:

Google-norton eraser power-incarca-l-run-foloseste-l-gata. arde toti virusii nedescoperiti de antivirus

| express11 a răspuns:

Norton Bootable Recovery Tool, gauta-l pe google, incarca-l.