| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu o boxa, adica nu sunt sigur daca e problema, am gasit fro 2 melodii in care inaltele fasaie, ce-i drept de proasta calitate, imi dati si mie melodii cu inalte foarte multe, pe care le pot testa ca lumea?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Ambele melodii au pasaje care urca chiar la 20Khz (conform Foobar 2000). Cand faci testul, seteaza totul pe flat, dezactiveaza orice soft de colorat sunetul ca pot sa pariez ca asculti cu reglaje de ton, EQ si alte minuni

https://www.youtube.com/watch?v=wFeh7RP5_Ds
https://www.youtube.com/watch?v=s6_B1AB9nu8

82 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

In ce sens fasaie? Ai pierderi totale de frecventa, zgomot de fond sau distorsiuni? Poti incerca sa tai cateva frecvente intre 9Khz si 17 Khz din egalizator, fiecare in parte cu 1, 2 sau chiar 3 decibeli. O sa caut vreo 2 melodii cu accent pe inalte, dar din cauze evidente vor fi pe youtube unde sa zici mersi daca ai mp3 in 320kb/s.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Pierderi de frecventa..., se pare ca nu se aude nimic pe melodiile care mi le-ai dat tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Nu ascult cu nici-un reglaj de ton si alte minuni. am doar functia bass boost activata din placa de sunet si atat, se pare ca au fost panarame melodiile alea si de aia', si plus ca erau pe receptor ( Orange), si semnalul de pe receptorul ala e foarte slab

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Se aud chiar foarte bine, desi la prima melodie nu am ascultat nici jumate din ea, pentru ca ma lua durerea de cap.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine, tu stii ce inseamna foarte bine. Habar n-am ce e receptorul ala Orange asa ca nu-ti pot spune daca-i de la el. In ce sens te lua durerea de cap? Daca gamele medii-inalte si inalte devin sibilante pe melodia aceea e vina sistemului. Cu melodia in cauza testez aproape orice sistem ma intereseaza; e inregistrata foarte bine si cuprinde o gama larga de sunete ce testeaza muzicalitatea unui sistem. Spun ca e vina sistemului, pentru ca pana si pe castile mele care-s a naibii de analitice, nu apare deloc sibilanta nici la volum insuportabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Nu ma referam la asta, nu imi placea melodia.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar nu te asteptai sa primesti bumti bumti sau comerciala pentru a teste niste game pe care doar instrumentele sunt in stare sa le reproduca. Nu spun ca imi pasa ce asculti tu sau cutarescu, dar nici daca as fi fan bum-bum n-ar avea rost sa am pretentii la muzicalitate pe sisteme de >1500 lei cu Inna si alte acareturi. Muzica de genul asta e foarte usor de reprodus si de scule relativ ieftine.

O sa trag concluzia ca pentru tine "suna foarte bine" e un termen folosit mult prea pe larg. Dar daca tie iti place cum suna, foarte bine. Si scuza-ma daca nu s-au intersectat genurile ascultate, dar daca as pune muzica fara instrumente pe sistemul actual, mi-as bate efectiv joc de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Crede-ma, eu sunt un rapper, nu ascult panarame de la tv, am toate albumele bug mafia /parazitii si daca aveam de unde sa le cumpar luam si nimeni altu', twitterele sunt foarte slabute pe akaiurile alea care aveam problema, ma referam ca se aude foarte bine deoarece nu fasaie de loc, se pare ca acel receptor Orange era de vina ( e la fel ca ala de la telekom hd, acela negru)nu ascult bumti-bumti.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi mai ascult Parazitii o data intr-o luna albastra, nici acest gen nu are pretentii sa fie reprodus muzical, detaliat. In fine, trecem peste.

Receptorul sa inteleg ca-l folosesti ca transport (de la sistem la ce?). Recomandarea mea: schimba-l ca-i o tampenie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Mda, acum am o problema adevarata cu un twetter, l-am tinut la maxim de la 7 dimineata pana acum, pe un amplificator cu putere mai mare decat boxele, si twetterele chiar s-au stricat, adica la volum mare pe majoritatea melodiilor fasaie, se pot repara? sau trebuiesc rebobinate/schimbate, dar faza e ca nu pot sa le schimb, pentru ca au o forma ciudata, si nu gasesc twetterele originale, cum pot face rost de niste twettere originale?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asta patesti daca faci abuz si tii aparatura audio la maxim (orice aparatura). Ce fel de tweeter e? Nu-i rotund? De pe ce boxe (modelul exact)? Sa nu-mi spui ca ai ribbon pe Akai (glumesc).

| Utilizator1234 a răspuns:

Am nevoie de modelul boxelor pentru a cauta specificatiile tehnice si dimensiunea. O adaptare se poate face usor, stricand doar esteticul initial al incintei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Pai. eu as vrea sa il repar, ss106a-2612,front, twitterul de jos, sau medie. nu stiu ce e. am desfacut difuzoarele, pe un difuzor de bass scria 16 ohm, twitterul de sus avea in spatele lui decat un plastic... decat acela de jos avea magnet dar nu pot sa il scot pur si simplu, nu are suruburi, si daca trag de el cred ca se rupe placajul.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu gasesc nimic relevant cu un search pe google dupa modelul acela. Cauta-mi un manual sau o fisa tehnica de la incinte (ceva unde sunt specificate impedanta, puterea si dimenisunea).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Akai ss100a-2612, imi cer scuze, impedanta 6 ohm, dar are 2 woofere de 16 ohm unul, cred ca si inaltele sunt la fel, ti-am zis, twitterul ars nu prea poate fi scos ( dar asta nu e o problema, reusesc eu) iar celalalt e decat o panarama de plastic care nu scrie nimic pe ea, putere: 50w rms, pe ele scrie 50-120w, iar dimensiunea, cred ca o sa se observe din poze daca e mai mare, ca mai tai din icinta, mai mic sa nu fie.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu reusesc sa gasesc niciun detaliu tehnic despre ele. Uita-te pe tweeterul stricat, vezi daca gasesti impedanta si puterea (nu coincide cu mid-basul). Vezi daca reusesti sa gasesti tu un manual cu detalii. Daca nu, masoara diametrul cu un compas si uita-te pe filtre sa vezi ce frecvente taie tweeterul. Chiar daca nu se potrivesc exact viitoarele tweetere (trebuie sa le schimbi de pe ambele boxe, altfel vor canta in defasaj) vei putea face o adaptare cu o bucata de MDF. Asigura-te ca ambele tweetere functioneaza mai intai (pe boxele de genul, unul din ele va fi pus de pamplezir). Intre timp ma uit dupa niste modele si iti spun in ce pret te vei putea incadra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Da, am reusit sa dau twitterul jos, pe filtre scrie 20-2000, fix asa, iar pe twitter scrie 6 ohm, 50 w, dibeisi made in signapore.Se pare ca si-a revenit, dar totusi nu am increde in el, tot il schimb

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca receiverul si filtrul merg pe 8 ohmi (cel mai probabil merg), ai niste variante de la Visaton (foarte apreciate in cercurile DYI si la mile distanta fata de Dibeisi-urile de pe Akai). Daca nu, singura varianta de 6 ohmi care imi vine in minte e de la Alcone Acoustics care ar fi de pe alta planeta pentru integrarea pe incintele tale si costa destul de mult: ~400 lei/bucata.

http://www.soselectronic.ro/? str=371&artnum=46390&name=visaton-sc-10-n-8

Asta-i modelul Visaton cel mai ieftin si decent. 2 bucati + niste placi MDF si mestereala ca sa-l adaptezi ajungi pe la ~200 lei. Schimbarea ar trebui sa fi in bine la orice nivel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Filtrul nu merge pe 8 ohm.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, scrie 6 ohm. Stai calm ca tweeterul are impedanta nominala de 8 ohmi deci nu va lucra mereu in 8 ohmi. Diferenta va fi ca pe 6ohmi, filtru iti va taia din sensivitatea tweeterului deci nu vei mai avea 90db ca in specificatii, ci undeva la 85db. Plus, frecventele vor fi taiate nitel mai sus de catre filtru. Asta functioneaza ca un fel de protectie a filtrului (ceea c e presupun ca orice filtru are - n-am experiente cu filtrele de pe Akai). Daca vrei sa fii 100% sigur ca va functiona in parametri normali, poti pune un capacitor de 3-5 mf (vei avea nevoie de masuratori sa stii exact unde taie corect crossoverul si ce valoare sa aiba capacitorul in functie de frecventa taiata).

Bineinteles ca mai simplu ar fi sa iei un tweeter de 6 ohmi (de care nu prea gasesc - cel putin Visaton nu au). Daca gasesti de 6 ohmi, foarte bine. O sa ma mai uit si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Ok, multumesc de sfaturi, dar eu am testat un twitter tonsil din '80 de 40 w pe 8 ohm, dupa 20 de minute cu volumul la 40% miroase a ars, dar rau de tot, nu stiu daca era din cauza la twittere care le-am gasit cu pamant prin ele la propriu, (au fost de pe niste boxe unitra) dar se auzeau mai bine decat cel dibeisi, dar mai mult de 40% nu puteam trece. si da, twitterul avea intr-adevar 40w, nu stiu daca a fost din cauza la filtre sau twitter, de la 45% in sus se auzea cu distorsiuni., apropo, acum am observat, ca un difuzor de la akai ( pe el scrie decat 16 ohm, dar cred ca tot dibeisi, 50w made in signapore e ) firele leonice sunt pur si simplu lipite pe spider, eu n-am mai vazut asta, dar ma rog.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta tine de calitatea constructiei. Daca si filtrele sunt facute in dorul lelii (dupa cum am spus, e posibil si nu am desfacut Akai-uri noi) atunci mai bine le lasi asa sau cauti 2 tweetere SH pe 6 ohmi. Nu ma mira faptul ca au drivere dibeisi (nu are rost sa-ti spun cat de proaste sunt) si nici faptul ca per total calitatea constructiei lasa de dorit. Eu ti-am spus de la bun inceput ca in mare parte sunt niste pocnitori. Si ca o paranteza, daca nu stii ce faci, nu-ti recomand sa-ti bagi nasul in ele la recomandarea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Din fericire, dupa cum ziceti multi nu sunt pocnitori, filtrele nu erau facute in doru' lenii, bornele erau semnate gresit de pe twitter, se pare ca merg, eu am un subwoofer dibeisi la 85 ron de 25 de cm si se aude destul de bine, adica are frecvente joase, si dau 60 w in el si merge bine, cred ca as putea sa dau si 90 in el, pe filtre scrie intervision made in signapore, deci, pana la urma nu sunt 100% chineze, apropo, ce parere ai de technics sb-c450?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pardon, nu erau semnate bornele gresite de pe twitter, dar una dintre boxe avea cablurile albastru galben ( cealalta le are rosu negru), si nu m-am uitat cand le-am desfacut.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca avem conceptii diferite cand spunem "se aude bine". In sensul ca unul din noi are pretentii mai mari decat celalalt. Singapore, China, Taiwan, tot pe-acolo (asiatici semi-priceputi). Am zis doar ca e posibil ca filtrele sa fie proaste. Cat despre drivere, imi mentin afirmatia, Dibeisi sunt niste chestii foarte low-cost care reflecta pretul. Poti sa te superi pentru afirmatiile pe care le fac, dar cred ca trebuie sa tii cont de primul rand din acest raspuns: avem alte standarde setate cand vine vorba de calitatea audio.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am ascultat strict acel model Technics. De fapt, experientele mele cu Technics nu-s prea grozave: vreo 2 ampuri care m-au lasat rece si ca sunet si ca fidelitate. Pe de alta parte, incintele vechi (nu ma intreba ce model) pe care le-am ascultat m-au cam lasat rece, asa ca n-am prea mare interes pentru ele. In schimb ai putea sa faci o comparatie directa cu Akai-urile tale, sunt curios care ar suna mai bine (eu as vota pentru Technics). Mai mult de tat nu stiu ce sa-ti spun despre acele Technicsuri, dupa cum vezi nu-mi exprim direct parerea despre ceva ce n-am ascultat. Si e greu in ziua de azi sa asculti altceva fata de ce au in showroom magazinele de profil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Deci, ambele perechi le-am testat la un amp akai 2x30 watti (ambele perechi au 6 ohm )
technics.-daca vrei sa le tii la volum mic este alegerea perfecta
-medii de calitate foarte mare ( iti dau lacrimile cand le auzi)
-bass-ul e destul de puternic (la volum mic)
-icinta de calitate, difuzor de bass de calitate
Daca le vrei la un volum cat de cat puternic, sau de party
0.
de la 70% mediile incepeau sa tiuie si sa te frece pe creieri, (si daca le scadeai nu se mai auzeau bine), tot la 70% mediile acopereau tot bass-ul, adica 0 bass
bass-ul este puternic (poate putin peste akai, dar asta doar la volum mic)dar cu frecvente inalte, adica se aude destul de prost ( dupa specificatii technics-urile trebuia sa se auda mai bine si la bass)
de la 80% distorsiuni
Acum akai-urile:
Au un design foarte frumos.
Difuzoarele sunt de calitate ( cele de bass)
inaltele sunt mult mai jos decat cele de la technics, dar la volum mare se aud mult mai bine.
bass cu frecvente foarte joase. aici fac o paranteza.-Akai-ul la volum mic nu are bass, la technics la volum mic au un bass foarte bun si mai puternic decat la akai, dar la volum mare, akai-urile au un bass cu frecvente foarte joase si mult mai puternic, in schimb technicsurile si fara inalte tot 0 bass au, pur si simplu la volum mare nu se aude bine bass-ul.
iar la akai la 90% volum distorsiuni... deci sunt si putin mai puternice.
Concluzie:cand volumul este peste 30%, akai-urile se aud mai bine, daca vrei sunet de calitate imensa dar fara putere, technicsurile sunt cea mai buna alegere, akai-urile au o calitate medie, fara distorsiuni in bass/medii, si sunt putin mai puternice, si totusi au un design placut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si plus ca am uitat ceva, difuzoarele de la akai sunt mult mai moderne, cele de bass, au un sistem de prindere foarte fain, (nu cu papucei, nu stiu cum i se zice,un fel de suruburi, prins direct in scheletul difului), iar prin surprinderea mea, acum observ ca si aceste difuzoare de la akai (dibeisi)au firele leonice lipite pe spider, acum observai. asta n-am mai vazut decat pe sub-ul meu, din sufragerie, (tot dibeisi)
si acum inca un plus la technics ar fi ca sunt fabricate in japonia si icintele par mai sanatoase, au placajul mult mai gros, dar sunt mai usoare decat akai-urile, pentru ca dif-ul ala de bass cantareste cat ala de medii.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, la comparatia Technics vs Akai. Technics-urile pot fi limitate de amplificare. De obicei boxele vechi au sensivitatea destul de mica (

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci poate fi vorba si de limitarea amplificarii pentru acele Technicsuri. Boxele mai vechi au de obicei sensivitate mica (