| anonim_4396 a întrebat:

happyAm o problema cu o placuta RAM Kingmax DDR1 PC3200 de 256MB...imi dadea blue-screen cand pornea windows-ul, am testat-o cu MemTest 86+ (ultima versiune) si mi-a rezultat 343.000 de erori...chiar nu inteleg de ce,vecinul meu a folosit-o jumatate de an cred,iar pe plan fizic arata ca si noua,nu inteleg ce are!straight faceMai pot sa ii fac ceva si ce credeti pana la urma, care ar fi motivul defectarii, la vecinu' a fost pusa cu inca o placuta de 128MB PC2700?laughing

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Pur si simplu a picat. Nu rezista o viata, se intampla sa mai pice. Chiar daca fizic arata bine, probabil la nivel microscopic avea ceva probleme.
Nu e un motiv concret pentru care se strica. Fiind o memorie foarte veche, sansele aparitiei unei defectiuni au crescut o data cu vechimea.

| CannabisFan a răspuns (pentru Minks):

Si din ce ai spus tu reiese fatul ca este iremediabila!laughingO sa incerc sa sterg bine pinii si sloturile de praf (am 3 sloturi si 2 placute pe langa, inca una Kingmax de 256MB exact ca aceasta si una Micron de 512MB). Totusi sloturile sunt curate zic eu...pentru ca celelalte 2 placute nu au nicio eroare, in orice slot le-as pune.straight faceO sa incerc totusi...mi-a placut raspunsul tau, scurt si la obiect!winking

2 răspunsuri:
| CoDWAW7 a răspuns:

Este posibil sa iti mai cada si windows-ul uneori din mai multe motive, unul poate fi defectarea unui component mai important cum ar fi mamoria RAM, sau altul ar putea sa iti intre putin praf la circuite(asta ceva mai rar), de aceea poti sa mai incerci sa cureti putin cu aspiratorul circuitele sau pur si simplu pinii memorie RAM, apoi poati sa-l bagi inapoi in priza si sa vezi daca merge.
Oricum, o memorie RAM DDR1 e destul de veche, nici nu prea se mai gasesc, dar daca o sa gesesti nu cred ca o sa te coste prea mult sa inlocuiesti o memorie DDR1 de 256mb happy laughing)))winking