| UnBaiat439 a întrebat:

Am o problema cu un sistem audio serioux. Bass-ul este unul puternic, dar... Pe bass( ma refer la cutia unde este bass-ul) este un cititor de carduri si de usb. Problema este ca, la volum mare, cand bass-ul este puternic, am observat ca iese aer prin gaurile acestui cititor de carduri, si se aude un sunet foarte enervant. Ce as putea face, ca sa acopar cumva acest cititor(eu nu-l folosesc)?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este bine sa acoperi găurile acelea de ventilatie, acele găuri au fost special concepute de fabricant, ca sa nu se supraincalzească piesele si sa ia foc. Singura solutie este sa nu il mai dai tare, ori este stricat, si trebuie inlocuite ceva piese, de cit timp ai observat ca iese aer din el cind il dai la volum maxim.

| OldSoul a răspuns:

Ok, deci pentru inceput, acea cutie unde este bass-ul se numeste subwoofer, e bine de stiut, sa inteleaga totiwinking
Daca nu-l folosesti cel mai bine ar fi sa-l acoperi din interior astfel incat sa nu mai treaca aerul prin el.
Dar daca nu te complici sa desfaci tot subwooferul, il poti acoperi doar sus, pui banda azdeziva peste acele gauri si aia este, eventual poti pune si un servetel intre banda si acele gauri sa blocheze aerul care ar lovi banda.