| denisTiky a întrebat:

Am o problema la tv. Cablul de la canal intra intr-un modem (din care iese in continuare alt cablu la tv). Deci in modemul meu intra un fir, unul de afara(care banuiesc ca este si cu net si cu canal, pentru ca modemul il folosesc la internet) si unul care iese din el catre tv. Iar problema sta in felul urmator, cand modemul este scos din priza, pe tv canalele merg bine, se vad ok, etc. Dar cand il pun in proza apar pe tv niste dungi subtiri care deranjeaza in momentul in care te uiti la ceva. Si nu stiu ce ar trebui sa fac. Sa ii chem pe aia de la digi sa il schimbe? O sa imi ia bani pentru un alt modem?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fenomenul se numeste INTERFERENTA si se datoreaza amestecarii frecventelor electromagnetice.
Cauza poate fi atat din aparatul ("modem"-ul) instalat, cat si din cauza intreruperii ecranarii cablului la careva mufa.
Cheama-le pe cei de la deranjamente, ei vor depista cauza perturbatiilor de imagine si vor repara /schimba dispozitivul cu problema, probabil fara nici un cost.
Doar in cazul in care se constata deteriorare fizica la caburi, mufe sau aparat, cauzat de utilizator, se poate pune problema suportarii costului reparatiei.

| denisTiky explică (pentru Bula):

Nu, modemul este intact, nu are nici o zgarietura. mufele nu sunt indoite sau ceva, atata ce cand il pun in priza nu se vede bine la tv. Mersi de raspuns!

| TehDevil a răspuns:

Suna la relatii cu clientii sau fa o sesizare la un punct Rds si va veni cineva sa remedieze problema. Daca e vorba ca aparatura sa fie schimbata, nu ar avea de ce sa te taxeze.