| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

am pus in premiere pro sa randez cu placa video, dar cand randez nu prea se aude si nici in load nu prea sta, dar procesorul da, am impresia ca randeaza tot pe procesor sau e normal sa fie asa?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Premiere folosește in primul rand procesorul (contează și frecventa cât mai mare, dar și cât mai multe nuclee), și mai puțin placa video.

Placa video "intra în paine" doar când randezi rezultatul final (export).

Cel puțin asa era la versiunile mai vechi.
Verifica prin setări cu ce randeaza, trebuie sa aibă și un plugin cu care sa folosească nucleele Cuda din placa video.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru NLS):

Pai asta zic la export nu randeaza pe placa video sau asa cred eu nu o aud sa creasca in turatie ( ventilatoarele ) sau sa se incalzeasca, desi acolo la render am trecut sa fie placa video... in preview se aude placa video cand fac diverse lucruri, dar la export canci.

| Denis140 a răspuns:

Normal ar trebui sa se randeze pe placa video a desktop-ului