| IoanS a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare:
Am un windows 7 professional si as vrea sa ii maresc RAM-ul ca sa pot juca jocuri cu grafica buna...
Cum pot face asta?

Răspuns Câştigător
| Alecsx25 a răspuns:

Buna, nu ai cum sa o maresti tu. Trebuie sa mergi la magazin si sa-ti cumperi un fel de placuta(aceea find RAM) si sa verifici daca ai un slot liber pentru al cupla. Pretul depinde de ce ram vrei DDR 2, DDR3, banuiesc ca tu ai DDR2 si nu poti sa le amesteci, 1 GB RAM e in jur de 50 lei. Bafta!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inlocuiesti placuta de RAM cu una mai mare, sau adugi un in plus daca mai ai sloturi libere. Daca vrei mai mult de 3G trebuie sa ai grija sa ai si un sistem de operare pe 64 biti ca sa poti folosi tot ram ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu spui care rami.Deci pentru a adauga memorie ram trebuie sa mai cumperi din magazin memorie ram, mai intai te uiti in calculator sa vezi daca mai ai loc pentru o placuta cu memorie ram. Daca nu ai loc, poti scoate placuta cu memoria si adaugi alta cu memorie mai mare.
Mai este si memoria ram a placii video, care tot asa, se cumpara din magazin o placa video cu memorie ram mai mare.

| Sarah15is a răspuns:

Daca vrei sa maresti memoria RAM trebuie sa cumperi o placa (RAM) cu memoria mai mare.Alta solutie nu ai. Ai loc de 2 (stiu sigur ca 2 sunt locuri sunt)placute o pastrezi pe aia care o ai si mai adaugi una cu memoria RAM mai mare. Sper ca te am ajutat

| Sl4rk a răspuns:

In primul rand conteaza ce placa de baza ai si cati rami suporta.
in al doilea rand nu poti sa cumperi rami asa. doar sa cumperi.
conteaza frecventa ramilori, ce tip de rami ai DDR1, DDR2, DDR3...etc
si in + de asta.
rami nu au nici o legatura cu grafica
deci mai pe scurt, nu te ajuta

pune bani la saltea si cumparati o placa video buna.
in caz de ai un pc mai vechi cu o placa de baza veche (ce nu suporta update)
cumparati un comp noi (de preferat pe piese)
bafta si numa bine