| MasterOfShadown a întrebat:

Salut, am și eu o placa video Asus R9 270x 2gb 256bit, și fan control auto sta pe 20% asa ca îl dau manual, dar se încălzește repede, și e posibil sa îmi apară dungi sau din astea din cauza ca se încălzește? Eu o dau la 80% și nu mai apare, dar dacă e asa, se poate sa schimb răcirea cu ceva mai bun?

7 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Racirea i-o poti schimba, ori pe aer, ori ceva cu apa, dar nu merita ca sunt scumpe, ele racesc bine, dar sunt scumpe, unele depasesc si valoarea placii.
http://www.pcgarage.ro/coolere-placi-video/
http://www.shop4pc.ro/waterblock-vga-c-594_596.html

| iwefgOficiall a răspuns:

Nu poti sa schimbi racirea nu este ca la procesor.
nai decat sa o dai la 45 50 % la turatie
un factor ar mai fii ce carcasa ai daca este prea mica gen 29X40 X19

| MasterOfShadown explică (pentru iwefgOficiall):

Carcasa e mare are loc, o sa pun fan la 50% si daca imi face iar figuri revin, pe auto l-am lasat dar gen dupa aproape o ora se incalzeste si imi apare ecranul gri sau in dungi.

| iwefgOficiall a răspuns (pentru MasterOfShadown):

Placa video este noua sau secondhand

| MasterOfShadown explică (pentru iwefgOficiall):

O am de 2 ani, da este noua.

| iwefgOficiall a răspuns (pentru MasterOfShadown):

Ai putea la 2 ani sa-i schimbi pasta termoconductoare.
la faza asta ati trebuie alcol izopropilic si pasta termoconductoare.
uitete aici daca nu te pricepi du-te la un servis specializat.
https://www.youtube.com/watch?v=26y_6bnXNkc

| MasterOfShadown explică (pentru iwefgOficiall):

Ok mersi