| CosminIonuț98 a întrebat:

Salut am si eu o problema, am un PC mai vechi care functioneaza cu SDRAM in prezent am 768 MB ram si vreau sa ii mai pun dar cand ii pun o placa de 512 mb incepe si bipaie si nici nu se aprinde monitorul dar asa fara cu cele 3 placi de 256 mb ram merge cum pot sa ii maresc ramii?

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Bun, din cele spuse de tine, este vorba de o placuta de RAM 512MB PC133 ECC SDRAM. Nu-ti ramane decat sa verifici si daca cele de 256Mb de pe placa de baza sunt tot PC133. Daca nu, scoate-le pe toate si pune-le pe cele de 512Mb.

9 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Esti sigur ca placuta de 512Mb este DDR SDRAM? Ca daca e DDR1 sau 2, din cauza asta ti se aude acel bipuit. Daca placuta RAM de 512Mb are 184 pini, este DDR1 si nu se potriveste cu cele SDRAM care au 168 pini.

| JustCosmin a răspuns:

Ca sa nu te chinui prea tare. Spune-mi ce scrie pe o placuta de 256Mb si ce scrie pe cea de 512Mb (ex: 512Mb PC3200).

| CosminIonuț98 explică (pentru JustCosmin):

Am 2 placi de 512 care merg 100% le-am incercat la un amic. Pe ea scrie '512MB 133Mhz CL3 ECC " si niste numere "112701I011 " si " 90000-20930-034"atat altceva numai scrie.

| CosminIonuț98 explică (pentru JustCosmin):

Ok mersi mult friendwinking

| JustCosmin a răspuns (pentru CosminIonuț98):

Bun, din cele spuse de tine, este vorba de o placuta de RAM 512MB PC133 ECC SDRAM. Nu-ti ramane decat sa verifici si daca cele de 256Mb de pe placa de baza sunt tot PC133. Daca nu, scoate-le pe toate si pune-le pe cele de 512Mb.

| nutepriveste21 a răspuns:

Ori placuta nu e buna ori nu suporta placa de baza pe slot 512mb.Cupleaz-o si singura fara celelalte si vezi daca merge.Nu poate sa fie ddr 1 sau 2 cum sugera cineva mai sus pentru ca elementele de siguranta sunt diferite si nu poti sa le conectezi pe slot sdram.

| RAY a răspuns:

Si eu am pc vechi am 512 mb dar nu mas apuca sa bag ceva in el pentru ca numai se produce placi ram sdram daca ai gasit e bine, sa stii ca daca pui ddram nu va merge decat sdram

| PopAdrian a răspuns:

Toate placile sunt la fel ca cea de 768 (SDRAM)? Daca da, si tot nu merge, probabil e de la placa de baza. Spor!

| CosminIonuț98 explică (pentru PopAdrian):

Nu,am 3 sloturi cu 3 placi de 256 si daca o bag pe cea de 512 nu merge

| Mamboo a răspuns:

E problema de la placa, incerca sa o schimbi daca te tine bugetul ..sau eventual fai o proba la un amic de al tau care ruleaza pe aceleasi componente ..de la placa de baza putin probabil ...pentru ca cu actuala nu ai probleme! bafta prietene