| Tpufan123 a întrebat:

Am si eu o problema, am un televizor mai vechi conectat la un reciver prin euroscart, si mi-am luat recent un televizor care nu mai suporta asa ceva si nu stiu cum sa il conectez la reciver! Am mufe dinalea colorate dar habar nu am! Please help

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce telefvizor mai nou ai, ce model? Si ce tip de conexiuni accepta receiverul? Daca te referi la conexiune de tip RCA ai niste culori, nu ai cum sa "gresesti".

| Tpufan123 explică (pentru CM7YRE):

Am un LG si da, au rca amandoua

| Tpufan123 explică (pentru Tpufan123):

Am mai exact un LG 32lk51 si arata cam asa https://goo.gl/images/esERd5

| CM7YRE a răspuns (pentru Tpufan123):

Conecteaza cablul de video la video, si cel de audio la audio; daca ai 2 mufe la receiver, o sa auzi mono "in teorie" la cum scrie acolo, dar nu poti verifica decat intr-un singur mod. Pe scurt, ce bagi in alb la acela, bagi in alb si la asta, si tot asa. Cu un cablu de genul:
https://cdna.altex.ro/......2015-1.jpg
La tine ar veni Galben la mufa aia cu galben si verde, alb la alb si rosu la rosu din dreapta.

| Tpufan123 explică (pentru CM7YRE):

Pai asa le-am conectat si eu dar cand il deschid nu imi apar programele... si cand ii dau cautare prin satelit, are o auto cautare, (ca am antena dinaia cu lnb) cauta fara sa gaseasca vreun program. Oricum, o sa chem un "specialist" de la firma unde sunt sa vad ce are, cum se porneste...

| CM7YRE a răspuns (pentru Tpufan123):

Ce provider ai? Recent pe un Phillips, am incercat toate metodele, mi-a luat doar DVB-C pentru a vedea toate posturile digitale, analogice etc.

| Tpufan123 explică (pentru CM7YRE):

Focus dar am un prieten care lucreza acolo si cred ca ma poate ajuta, i-am dat televizorul tatei, eu o sa imi iau ceva mai bun ca asta e sarac tare la conectori