| DaGGoThh a întrebat:

Am şi eu o problemă cu un PC. Am fost la un prieten acasă să îl ajut să-şi facă windows-ul. Am văzut că avea windows XP şi mai avea încă un windows instalat în altă partiţie, nu m-am uitat exact să văd despre ce windows este vorba. Am băgat CD-ul cu Windows în PC şi am dat restart la calculator. Calculatorul stătea timp de un minut închis, iar când se deschidea, se deschidea direct la Welcome şi intra în start şi nu aveam cum să ii bootez CD-ul. Mă puteţi ajuta? Să îmi daţi nişte sfaturi? Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Era setat pe fast boot.
dupa ce restartezi intrii in bios la sectiunea boot si pui cd/dvd pe primul loc.
apoi la la manager de partitii acolo stergi ambele cu sistemul de operare. si il bagi pe al tau.
in acelasi timp trebuie sa ai un cd bootabil, iei imaginea de pe net iso, dai click dreapta open with nero sau imgburn si scrii pe cd...
daca nu apare acel meniu la inceput cu indicatii bios si specificatii reseteaza placa de baza de la cmos sau scoate bateria(vezi manualul placii de baza)

| DaGGoThh explică (pentru SasNetRomania):

Problema este că nu apare acel meniu cu bios, deci trebuie să scot acea baterie şi să resetez placa de bază, nu?

| SasNetRomania a răspuns (pentru DaGGoThh):

Incerca asta daca nu functioneaza, dai reset din cmos(un jumper pe placa de baza, vezi cartea placii)

| DaGGoThh explică (pentru SasNetRomania):

Ok, mulţumesc de răspunsuri.

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ca ultim recurs, daca resetezi bios si nu te lasa sa intri cu F2 sau del scoate hdd il conectezi la alt pc ca hdd secundar si il formatezi. apoi il montezi iarasi in pc si o sa poti instala xp

| shannygelu a răspuns:

Intri in bios si setezi sa booteze de pe cd nu de pe hard

| ursey a răspuns:

Cand deschizi PC-u apasa repede pe F2 sau Delete ca sa intri in bios de acolo faci setarile pentru boot astea 2 sunt tastele de obicei care intri in bios F2 si delete

| ursey a răspuns:

Ca sa resetezi biosu fara sa umbli la jumper cel mai simplu este scoti cablu de alimentare de la sursa scoti bateria de pe placa de baza si pui in scurt +si - de pe laca de baza unde intra bateria ti cam 30 sec in scurt + cu - si se reseteaza biosu

| ursey a răspuns:

Mai e o problema cu PC mai vechi daca ai tastatura pe USB nu ti-o recunoaste decat in windows trebuie sa cauti o tastatura PS2

| BigLike a răspuns:

Primul lucru e sa ai un program care sa citeasca imaginea de pe CD de exemplu power iso e forte bun incearca iar daca nici asa nu booteaza CD-ul atunci restartezi pc-ul si apesi pe DELL dupa ce iti intra in bios dai la a doua varianta din prima rand si acolo scrie first driver second driver... la first o sa alegi dvd romul iar la a 2 hardul apesi pe f10 iar dupa esc si y ca sa iasa si dupa cu siguranta o sa il booteza FUNDA?

| DaGGoThh explică:

Problema e că deschid PC-ul şi orice aş apăsa nu merge, am apăsat şi F2 şi delete şi tot nu merge, e tot negru şi nu răspunde la nici o comandă, se deschide direct la Welcome acolo şi n-am cum sa-i fac Windows-ul.