| Kraxy a întrebat:

Salut.
Am un AMD Athlon 64 x2 6000+ cu frecvenţa stock de 3.1 GHz iar cu cât ţin frecvenţa mai mare cu atât îşi fac apariţia nişte FPS Drop-uri în jocuri. Dacă scad frecvenţa la ~2 GHz, aceste dropuri se petrec foarte rar, sau chiar deloc. Însă la 3 GHz dropurile se petrec la 20-30 de secunde.
Coolerul de pe procesor este cel stock, care nu cred că este prea performant, dar temperaturile sunt destul de normale. (60- 70 de grade când mă joc). Pasta termică care o folosesc este Arctic cooling MX-4. (Este montată corect, am următit tutoriale în legătură cu aplicarea).
Am observat de curând că este nişte pastă termică pe la pinii procesorului, care am încercat s-o curăţ cu o pensulă fină şi spirt, dar nu s-a şters în totalitate. Poate să fie asta cauza problemei, sau sursa este slabă? (Delux ATX P4 de 450w)

2 răspunsuri:
| figaro a răspuns:

Salut
In ce joc mai precis? Ce placa video ai? Rami? Cand o placa video intampina dificultati in rularea jocului intervine si procesoul si poate de aia ai acele drop-uri.

| Kraxy explică (pentru figaro):

În toate jocurile.
Am o placă video ATI Radeon HD 2600 PRO de 512 şi 3 GB RAM.
Mi-am schimbat procesorul acum ceva timp şi pe cel vechi nu păţeam aşa.