| Kraxy a întrebat:

Salut.
Am un AMD Athlon 64 x2 6000+ de 3.1 GHz, dar îmi tot scade fps-ul în jocuri (fps drop). Se întâmplă asta odata la 15-30 de secunde.
Am observat că dacă scad frecvenţa de la 3 ghz la 2, acele dropuri se petrec mai rar, cca odata la 5 minute. Nu sunt sigur de la ce e problema. Menţionez că am o sursă ATX Delux P4 de 450W. Nu este suficient de puternică pentru un astfel de procesor, sau coolerul e prea slab? (e coolerul stock). Ţin să precizez că în jocuri am aproximativ 70-75 de grade.
Ar trebui să înlocuiesc coolerul sau sursa?

5 răspunsuri:
| Kraxy explică:

Placa video e ATi Radeon HD 2600 PRO. Nu cred ca ea e de vina, inainte sa-mi schimb procesorul (acum o lună şi ceva) nu îmi făcea aşa.

| Frank51 a răspuns (pentru Kraxy):

Ce procesor aveai inainte? nu cred ca aveai unul mai bun, deci poate ai montat prost coolerul sau pur si simplu nu ai driverele pentru procesor(daca zici ca e recent schimbat).

| Kraxy explică (pentru Frank51):

Înainte aveam un AMD Sempron LE-1150 single core de 2.0 Ghz

| K0sti a răspuns:

Temperatura mare, sursa proasta! Delux sunt printre cele mai proaste surse! Am un munte de Delux-uri stricate. Cred ca peste 15 bucati! Le pastrez sa mai iau piese din ele cand am nevoie!

| Frank51 a răspuns:

Aici conteaza si placa video, ea poate sa fie de vina pentru fps drop, dar totusi acele temperaturi sunt prea mari, eu am un Athlon 64 x2 3800+ 2, 1 GHz cu coolerul stock si am maxim 50 de grade in full load, deci schimba si coolerul, dar totusi spune-ne si ce placa video ai, ca poate ea e de vina.