| grindina a întrebat:

Salut, am un laptop Asus TUF A15, procesor ryzen 7 4800h, gtx1660 ti si 16gb ram. De cand am reinstalat windowsul am temperaturi de 75/90 de grade, înainte aveam MAXIM 70. Înainte aveam niste setări, într-adevăr. Help?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aceasta temperatura chiar se atinge la laptopuri de gaming in general happy. Deci nu ar trebui sa te mire.
Ce poti sa faci, este sa dai pe "Power saver" cand te joci. In cazul meu se misca tot cam la fel, multe jocuri nu necesita chiar performante foarte mari din partea unui laptop de gaming, mai ales 1660ti. Pe langa asta, fiecare laptop de gaming (in general) are anumite programe prin care poti sa selectezi diverse optiuni in ce priveste performanta.
Aceste setari pot sa fie schimbate si folosind "GeForce Experiente" sau click dr pe desktop>NVIDIA Control Panel > Manage 3D settings. si de acolo poti sa optimizezi cum doresti. Nu uita sa iti instalezi si ultimele versiuni de drivere (in special pentru GPU si CPU).

Si ultimele variante ar fi sa cureti ventilatorul happy

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

Am rezolvat, am dat procesorul state ul la 80 la suta si acum am max 75 de grade, este in regula?

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Pai... maxim, da. Dar ar trebui sa nu fortezi laptopul asa mult la jocuri in care chiar nu trebuie sa vezi fiecare detaliu. In general, pana in 70 de grade ar fi indicat.