| Patric04 a întrebat:

Salut, procesorul meu de pe laptop ajunge la 90° grade iar placa video in jur de 85°... E normal sa fie procesorul asa sau ce ar trebui sa fac?
Procesor - ryzen 7 4800h
Placa video - gtx 1650

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu chiar, dar daca il tii in brate/pe patura/pe o fata de masa de-aia pufoasa, cred si eu. Lasa spatiu in jurul lui ca sa isi poata face ventilatia ca lumea, eventual cumpara un cooling pad. Nu face mare lucru, dar ajuta macar un pic.

| Brizbriz a răspuns:

Incearca sa cumperi un stativ de laptop
https://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook/c?ref=bc
eventual, daca il ai de mai mult de jumatate de an, si stai intr-o zona cu mult praf (cum e TOT Bucurestiul) atunci poate e nevoie si de curatire, care se cam face numai la service (trebuie demontat)

| Trixt3r a răspuns:

Absolut nu, mergi cu el la un service PC sa-l curete si sa-ti schimbe pasta.
Preturile difera in functie de oras, la mine cost 50-100 de lei curatare + schimbare pasta(service-uri diferite). Sugerez pasta MX4 pentru procesor, pe care o poti cumpara online si mergi cu ea la service daca ei folosesc alta pasta.

https://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-cooling/mx-4-4-grame/

Eu nici la load 100% pe ambele nu scot peste 50° daca fac rendering.

Poti schimba si tu pasta, dar eu recomand sa-l duci la curatat pentru ca mai mult ca probabil nu o sa reusesti sa-l cureti tu acasa cu spray cum il curata ei acolo cu compresorul, plus, ai mai putin stres daca se ocupa ei.

| Jonas94 a răspuns:

Salut, bănuiesc că e un Lenovo, că alea sunt petarde, și se încing.
Dată fiind seria procesorului, cred că încă mai este în garanție.
Îți sugerez să nu-l ții pe brațe, pentru că poți să-i obturezi evacuările de aer; auzi și ventilatoarele dacă nu poate scoate aerul cald suficient de repede.
Dacă are garanție trimite-l la service, pentru o curățare, sau pentru aplicare de pastă termo-conductoare.

| Patric04 explică (pentru Jonas94):

Este un Asus rog strix, il tin pe birou si sub el este mousepad ul.

| Jonas94 a răspuns (pentru Patric04):

Câți ani are laptopul până la urmă?
Mai are garanție? Dacă mai are garanție, trimite-l la service cu mențiunea că se încinge.
Dacă nu mai ai garanție, poți să-l desfaci și să-i schimbi pasta termică.
Fiind un laptop de gaming care lucrează implicit cu temperaturi mai mari, sigur este necesară înlocuirea mai deasă a pastei.
O altă metodă pe care o poți încerca, este să pui aspiratorul la gurile de ventilație, cu el deconectat de la alimentare și oprit din funcțiune.
Praful are prostul obicei de a forma structuri asemănătoare lânei, blocând astfel evacuările de aer!

| Anyo1988 a răspuns:

In general aceste 2 piese se incing din 3 motive mari si late 1, pasta termoconductoare este veche si trebuie inlocuita, 2 aierisirea este blocata sau coolerul plin de praf si 3 suprasolicitare sau daca doresti tu toate cele de mai sus happy deci poti incerca asa cum a spus cineva inaintea mea fie sa mergi la servis fie daca te pricepi sa lucrezi singur la aceste probleme pasta, aierisire curatata si verificarea suprasolicitarii succes