| nelutu1 a întrebat:

Salut am un laptop Hp compaq 6720s cu windows vista si windows 7 in dual boot exact in aceasta ordine si as vrea sa formatez tot hard disk-ul si sa o iau de la 0 cu instalarea windows-ului 7. Dar nu stiu daca o sa fie afectat ceva daca formates partitia windows vista pentru ca acolo sunt si fisierele System&boot ale laptopului. Am decis sa fac asta pentru a scapa de locul de 40gb pe care il ocupa windows vista. Va rog sa ma ajutati prin a-mi indica ce trebuie sa fac pentru a avea doar windows 7 pe laptop si ce drivere trebuie sa mai instalez de asemenea sa imi spuneti cat spatiu trebuie alocat la partitia windows 7 pentru a merge foarte bine.
Am 2gb ram ddr2, hard de 120 gb, procesor de 1.73. Acum eu am pus 22 gb spatiu pentru partitia windows 7.
Rog pe cei care se pricep la chestia asta sa imi raspunda, iar pe cei care nu se pricep si isi dau cu parerea sa se abtina.
Stiu ca este foarte mult scris dar am vrut sa fie totul cat mai detaliat. Astept raspuns. Multumesc.

13 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Tu ai ambele windowsuri pe aceeasi partitie? ca nu am inteles. Daca nu le ai pe aceeasi partitie nu conteaza pe care o formatezi, cealalta o sa mearga.

| nelutu1 explică (pentru MitroKta):

Am partitii separate partitia windows vista in care este si system boot de 40gb si separat partitia windows 7 de 22gb. Si as vrea sa le formatez pe amandoua sa instalez doar windows 7 dar mi se spune ca daca sterg partitia cu windows vista in care am si system boot nu o sa mai porneasca laptopul. Sper ca ai inteles. Multumesc de implicare.

| nelutu1 explică:

L-am formatat pana la urma cu optiunea de formatare de la windows 7 de pe dvd si mi-au ramas 100 mb pentru fisierele de sistem si 30 gb am lasat la partitia cu windows si e ocupata putin peste jumatate din ea, restul hardului l-am formatat pentru filme muzica, etc. Tinand cont ca nu am mai facut asta niciodata chestia cu formatatul intregului hard cred ca m-am descurcat bine. Inca mai porneste laptopul. Multumesc de raspunsuri.

| pozeanimate a răspuns:

Formateaza partitia in care sta vista fara sa instalezi windows
clic dreapta pe partitie cu vista format
sau cu Acronis Disk Director sigur va formata
cu EasyBCD scoti unu din windows bootable sau adaugi
descarca de aici
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/EasyBCD.shtml

| tr3ig a răspuns:

Tii blocat cam mult spatiu. desi e procesoru cam mic o sa iti mearga 7, problema este ca pentru win 7 undeva la 30 de giga iti ajunge, iar ca sa scai de tot poti sa dai un format pe tot hardu sa iti refaci partitiile, una de 30 pentru win si restul de 90 sau cat ramane pentru tine personal. formateaza tot fara nici o problema, nu se v-a intampla nimc

| pribegl a răspuns:

Reformateazal
http://www.youtube.com/watch?v=HS_er1QCnDk

Totusi eu te-as sfatui sa bagi XP, Vista si 7 iti ia 800Ram dar daca laptopul e pe 64 bit merge si 7
Uh decizi la ce folosesti laptopul. daca vrei sa joci un joc Xp iar daca il folosesti doar pentru filme muzica etc 7
Bafta la instalat

| pribegl a răspuns (pentru pribegl):

Partitia cu windowsu 30 GB suficient

| nelutu1 explică (pentru pribegl):

Pai am incercat sa sterg partitia windows vista dar am si system boot in ea si mi s-a spus ca nu o sa mai pornesca laptopul daca o sterg. Nu stiu cum sa fac pentru ca eu vreau sa formatez tot hardul si sa instalez dar windows 7 pe laptop, astept raspuns. Multumesc de implicare.

| MitroKta a răspuns (pentru nelutu1):

Pai sterge tot daca iti convine. Cum sa nu mai porneasca? Nici pomeneala am facut chestia asta de o gramada de ori. Totusi, daca nu vrei, formateaza partitia cu win vista si vezi ce se intampla. Trebuie sa porneasca de vreme ce tot mai ti-a ramas un sis de operare instalat

| pribegl a răspuns (pentru MitroKta):

laughing) Nu stiu cine ia bagat porcaria asta in cap ca nu mai pornestelaughing)) dar in fine

| pribegl a răspuns (pentru nelutu1):

Uita-te la video ce l-am trimis iti da mura in gura, si stai linistit ca o sa ti se porneasca,

| MitroKta a răspuns (pentru pribegl):

laughing

| pribegl a răspuns (pentru nelutu1):

Nelutule
Tu ai reformatt vreodata un Leptop?
Daca nu cauta si uh frate un pusti de 14 ani 100% stie sa il faca