| xmtb a întrebat:

Salut, am un pc cu 3gb ram (1 placuta de 2 si de 1 ), procesor Intel 2 core duo e7300 si placa video nVIDIA geforce 8600gt si win vista ultimate. Azi am vrut sa ii fac un update si am cumparat 1 placuta de 2gb ram si o placa video nVIDIA gt 610 2gb 64bit inainte sa bag piesele i am bagat win 7 pe conf cu 3gb si geforce 8600gt. Apoi am bagat ramul prima data 2x placute de 2gb 800 mhz si pc-u se icarca putin si ramanea asa. Apoi am scos placuta de 2 si am bagat-o pe cea de 1 si am incercat sa bag placa video, am instalato pe cea de 2gb cam 10 min a durat si mi-a dat eroarea cu ecran albastru. De la ce poate sa fie? de la win sau de la placa de baza? imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Hmm poate fi de la placutele ram. Poate sa fie o placuta busita care nu functioneaza corespunzator, sau ai cumparat placuta pe 1.35V. Indicat ar fi ca toate placutele ram din pc sa fie la acelasi Voltaj, adica 1.5V. O alta problema ar putea fi driverii care sunt harcea parcea, si de aici Blue Screen. Incearca fiecare placuta ram in parte, si vezi cum se comporta. BSOD poti sa iei de la orice, sursa, rami, placa de baza, driveri, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce nu ai lasat prima configuratie si bagai win 7 in loc de vista.Iti suporta cu 3 giga ram. Posibil de la placa.

| Florinel28 a răspuns:

Citeste mesajul BSOD(ecranul albastru) si daca ai posibilitatea si poti intra pe net dai un google. E posibil sa ai baduri pe HDD (daca codul eroarei in BSOD e 0x00000f4 sau IASTORE e de la hard)

| xmtb explică:

Ramii merg bine. eroarea cu ecran albastru mi-a dat-o doar cand am avut placa video nVIDIA gt610. poate nu am instalat eu driverul bine, o sa mai incerc pe seara.

| Jipa95 a răspuns (pentru xmtb):

Deci e ceva cu driverii.

| xmtb explică:

Intre timp am schimbat windows-ul si cu placa nVIDIA gt 610 tot aceeasi problema am. am mai incercat un powercolor radeon hd3650(nu mai stiu exact daca era modelu asta pentru ca nu o mai am la mine dar era pe 1gb 64bit) si la fel aceeasi problema. am descoperit ca pe placa de baza sunt 3 condensatori umflati sa fie de la ei?