| Soare_Ovidiu_1997 a întrebat:

Am un pc vechi care nu prea mai face față cu aproape nimic din prezent, se blochează constant. Are un procesor amd 2200+ sempron 1. 5ghz; 512mb ram; placa video radeon 128mb și un hard disk de 80gb. Mai există oameni care ar cumpăra așa ceva și dacă da, cam cât ar valora acest pc? Are cam 8 ani vechime. Eu sunt din Buzău și dacă știți vreun magazin care reciclează așa ceva sau pot lua orice sumă pe el vă rog contactați—mă.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite ceva semanator: http://www.okazii.ro/......a170411776

| Evolution a răspuns:

Înainte să îl vinzi asigură'te că îi dai format şi salvezi tot de pe el + să îl cureţi.
Suma pe care îl poţi lua pe el este undeva la 100-150 de lei, mai mult nu o să dea nimeni iar mai puţin nu se merită.
Pui anunţuri pe tocmai/olx/okazii etc. sau grupuri de vanzari de pe facebook din orasul tau, daca il duci la un amanet sau reciclare, nu o sa iei mai mult de 10 lei (daca ai noroc).
Sau il poti transforma in server, sa stochezi datele personale etc. acuma na depinde si ce vrei.

| RAY a răspuns:

adauga anunt pe olx sau pe tocmai, sigur ca mai sunt persoane, nu e chiar proasta configuratia, sa adaugi memorie ram e ieftin, doar sa nu se stinga din senin semne ca procesorul ori e fierbinte ori e pe moarte, ai grija cui vinzi nu pacali lumea, hardul banuiesc ca e varza ala e scump, intr-un cuvant vinde componentele lui care merg mai bine

| Arthiom a răspuns:

E buna ideea lui ray de a vinde componentele bune, asa ai putea obtine o suma mai mare decat daca ai vinde tot pc-ul. Daca se inchide din senin, nu inseamna neaparat ca e procesorul pe moarte. Orice procesor e setat ca la o anumita temperatura sa dea chicsuri(freeze-uri scurte) sau sa inchida calculatorul din senin. Incearca mai intai sa cureti bine de praf radiatorul, sa schimbi gelul conductor/gelul termic(intre radiator si procesor este o pasta alba, acela este gelul conductor, care are rolul de a ajuta transferul de caldura a procesorului la radiator, pentru a fi racit cu ajutorul ventilatorului.) Ai putea de altfel sa schimbi si ventilatorul(ventilatorul si gelul nu sunt scumpe, nici nu ajung la 100 lei). Daca nu e de la procesor, atunci e posibil sa fie de la hard(unul nou costa de la 250-300lei in sus), sau sa schimbi cablul serial al hardului.

| Soare_Ovidiu_1997 explică:

În această iarnă mi s—a ars placa de bază la el și i—am schimbat—o și m—a costat 150. Deci cred că ar valora întregul pc peste 200lei sper eu. Mai aștept păreri.