| JA50nX a întrebat:

As dori sa cumpar calculator ( desktop pc ) si as vrea sa imi spuneti cateva si de unde-l pot comanda. Sa aiba cam 4gb ram, procesor dual si placa video dedicata cu vram 512 mb - 1gb.

Răspuns Câştigător
| Danişor a răspuns:

Eu recomand asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/742370/ + asamblare: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ + vouhcer pentru discunt la comanda(voucher-ul e fara ghilimele) : "6WXBQPKQ". Ai o configuratie foarte ok, optimizata mai mult pentru monitoare full hd. Ai aoclo 500 gb hdd+4gb ram(poate ti se pare putin, insa e mai ieftin sa dai 150 lei pe o placuta de ram daca nu ajunge decat 900 lei pe o placa video cand nu mai face fata...). Procesor amd hexa-core(6 nuclee)+placa video performanta din noua serie radeon recent lansata. Carcasa e suficient de spatioasa. Sursa este ok, iar placa de baza desul de solida cat sa sustina fara probleme daca vrei chiar si ceva oc la cpu.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De oriunde.Dar în locul tău aș stabilii prima ce vreau să fac cu el și apoi un buget. Apoi m-aș apuca să îl fac cin piese. Cele preasamblate nu îs de treabă. Dacă deții cunoștințele necesare Vexio te poat ajuta.(google it).Ei îți vor livra sistemul gata asamblat prin curier direct acasă la tine în maxim 24 de ore.
De esemenea au sisteme preasamblate de ei din componentele ce le comercializează.și asta poate fio o varinată.Îs Ok, îs ecilibrate hardware și nu conțin componente no name sau de calitate proastă. Succes

| MskDesign a răspuns:

De ce nu ne spui ce buget ai?
512-1 GB de ram cred ca e cam putin la tehnologia care o ave azi.
Eu recomand la toti, sa-si cumpere piesele, si se iese mereu in avantaj. Daca ai un prieten sau un cunoscut care asambleaza pe bani putini sau gratis, sigur vei fi multumit.

| JA50nX explică (pentru MskDesign):

M-am gandit la placa video ( vram ).

| Danişor a răspuns:

Salut! eu ti-as recomanda sa iti faci pc-ul din bucati deoarece daca il iei direct facut se va strica repede.