| mihaimmm18 a întrebat:

Salut, as dori sa stiu daca placile video amd radeon sunt integrate sau dedicate, caci vreau sa-mi iau un Laptop ASUS K53U-SX003D AMD 350 Dual Core 1.6 GHz, 15.6", 2GB, 320GB, AMD Radeon HD 6310M si pe unele site-uri spune ca e integrata iar pe altele ca e dedicata. as dori un raspuns sigur. mersi frumos

Răspuns Câştigător
| andtim a răspuns:

Dedicata! daca ar fi integrata ar fi Intel 4500HDwinking care e un jaf infect! poti sta linistit! e dedicata asa ca poti face ce vrei cu laptopul. desi o sa vezi la consum cand esti pe bateriewinking

4 răspunsuri:
| Nyghtshadow a răspuns:

Dedicate

| lvl1000 a răspuns:

Probabil cel mai bun test pentru placa video e sa te uiti la memorie.
Daca are propria memoria e placa video dedicata. Daca te ia cu "shared memory" "up to" cel mai probabil e integrata.

6310 e o placa cu performante scazute deci nu te astepta la prea multe de la ea, dar oricum bate la fund placile integrate in general.

| mihaimmm18 explică (pentru lvl1000):

Dar un ATI Radeon HD4200 cum ti se pare?

| lvl1000 a răspuns (pentru mihaimmm18):

E o alegere decenta. In sensul ca nu e jenant de slab ca variantele Intel onboard.
Depinde si la ce vrei sa-l folosesti, la filme si jocuri mai vechi e perfect, dar sper ca nu iti faci iluzii de gaming mai serios nici cu HD4200.