| Ionut4895 a întrebat:

Salut. As vrea sa-mi mai pun inca o placa de memorie la PC (de 8gb). Trebuie neaparat sa fie de aceeasi marca memoria sau doar specificatiile sa fie la fel? Si daca am o memorie in PC de tip CL 16 trebuie sa fie la fel sau nu are mare importanta latenta?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Marca nu conteaza, cata vreme specificatiile sunt perfect identice,
SAU
placa de baza e suficient de inteligenta (are chipset mai scump) cat sa le poata aduce la numitor comun.

Cum a spus si colegul, frecventa nu e obligatoriu sa fie identica, mai ales daca ai o placa de baza cu chipset de mijloc sau high-end (se ocupa placa sa le sincronizeze, si vor lucra la frecventa placii cu frecventa mai mica).
INSA o sa pierzi lucrul in Dual-Channel daca frecventa difera.
Asta inseamna aproape 30% din performanta memoriei.
Deci recomandat e sa cauti aceeasi frecventa.

Latenta e foarte importanta, mai importanta decat frecventa.
Alaturand 2 latente diferite, ori sistemul nu va boota, si nu vei avea deloc imagine pe monitor, ori risti sa primesti freeze imediat dupa ce esti in Windows.
Din nou, daca ai o placa de baza mai desteapta, se ocupa ea sa sincronizeze latentele, astfel incat sa nu ai probleme, insa pe chipseturi entry-level (A520 la AMD, H610 la Intel, etc) acest lucru NU e posibil.
CA de altfel pe majoritatea laptopurilor mai ieftine, unde nu exista foarte multe setari in BIOS.

La fel de importanta e si capacitatea celor 2 placi.
Pentru lucrul in dual-channel, aceasta trebuie sa fie identica.
Daca nu te intereseaza neaparat ca pierzi 25-30% din viteza memoriei, atunci poti alatura o placa de 8 cu una de 16, una de 4 cu una de 8, etc.

| Ionut4895 explică (pentru NLS):

La latenta nu eram lamurit, deci daca bag una cu CL19 (a mea e CL16) nu o sa mearga cum trebuie nu? Am ram-ul pe single channel si placa de baza e ceva mai cheap adica ASRock A320M-DVS R4.0. E bine de stiut ca nu conteaza marca totusi

| NLS a răspuns (pentru Ionut4895):

S-ar putea sa mearga in unele cazuri, depinde si ce update de BIOS ai aplicat.
Nu cunosc cu exactitate ce poate placa aceea de baza si ce nu.
In general placile de baza sunt foarte pretentioase cu RAM-ul, e o loterie daca ceva va functiona cum trebuie sau nu.

Dar tocmai ieri am vazut o placa de baza cu chipset entry level ce avea Q-Flash (buton sa poti face update de BIOS fara sa ai procesor instalat pe ea. Deci, lucrurile avanseaza spre bine. Asa ceva gaseai pana nu demult doar pe placile mult mai scumpe)

Pune timingul pe Auto in BIOS pentru ambele placi, altfel risti sa le arzi.
Vor functiona ambele la CL19 daca totul iese bine (latenta cea mai slaba).

| Ionut4895 explică (pentru NLS):

Atunci caut o placa RAM exact ca a mea dar de alta marca ca sa merg la sigur, oricum mersi pentru raspuns, eu incercam sa caut o placa RAM exact ca a mea (adica cu tot cu marca si nu gaseam fix la fel)

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să fie aceeași marcă, va merge orice fel de plăcuță dar dacă are specificații mai bune din păcate va rula la specificațiile plăcuței slabe.

| UserRo10 a răspuns:

Ia acelasi cl si frecveta. Daca ai frecventa diferita pc-ul va limita ambele placi la frecventa cea mai mica dintre placi

| SuNaM a răspuns:

Am trecut fix prin chestia acum 2 zile si chiar eram curios. Important este frecventa lor sa fie la fel. Daca nu este, cea cu memorie mai mare, va sari la frecventa celei mici si nu va fi o problema, dar nu o vei folosi la maxim. Important e de asemenea, ca daca una are mini cooler, sa aiba amandoua. Ai cumva fury-uri? xD ...eu am avut 2 savage de 1600 mhz si mi-am luat inca 2 vantage de 1866..acum cele vantage merg la 1600 din cauza celeorlalte.

| Ionut4895 explică (pentru SuNaM):

Stiu cum sta treaba la frecventa dar ma intrebam daca are mare relevanta latenta la RAM, pentru ca am gasit fix aceeasi placa pe care o am dar a mea are latenta CL16 si cea pe care am gasit-o are CL19. Nu am fury-ul, a mea e teamgroup 8GB, DDR4, 2666Mhz, CL16, 1.2V, nu are cooler