| Alexutzu_Alex_1980 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cat de buna este placa mea video si procesorul (imi folosesc PC-ul pentru gaming):

Placa Video :NVIDIA GeForce GT 240

Procesor: AMD Phenom (tm) II X2 550 Processor 3. 10GHz

Si as mai vrea sa stiu dupa ce imi dau seama daca am sau nu procesorul sau placa video buna sau nu? Stiu ca este mult de scris dar nu ma supar...As vrea sa recunosc si eu niste piese bune.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Placa video ce o ai este vechiuță.Nu suporta numai Dx10, și open Gl v3.2.Din cauza asta s-ar putea ca jocurile noi ce sunt compatibile Dx 11.1 să nu ruleze cum trebuie.
Procesorul, este un procesor bun, dar din cauza că cerințele hardware tot cresc pentru gaming, dual core-ul ăsta din păcate va fi cam insuficient pentru gaming(bănuiesc că e pe AM3 și paca de baza e cu chipset amd).
Cum recunoști o placă video bună?
Simplu.Vechimea când o apărtut, ce tip de memorie grafică are(Gddr) ce tip de Dx suportă, fregvența memoriei și viteza de transfer de date(128 minim pentru gaming, dar daca stai bine cu banii poți opta spre una ce are lățime de bandă de 256 sau chiar 384 biți). Seriile plăcilor grafice, cu cât număru seriei e mai mare cu atât vei știi ca placa video e mai nouă.de exemplu un Amd r270 este mai vechi decât un Amd r275.La fel e și la Nvidia.Succes

| Alexutzu_Alex_1980 explică (pentru DeyCj):

Mersi mult.
P.S: Mi-au rulat fara NICI O PROBLEMA jocuri cum ar fi Battlefield 4, Assassin's Creed Black Flag, Call Of Duty Black Ops II...

2 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Daca vrei sa recunosti care piese sunt bune, care nu, te invit sa parcurgi articolul acesta: http://www.computere.net/placa-video-sfaturi-de-achizitie.html